Bilbedahe Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bilbedahe nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Bilbedahe” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Bilbedahe Nedir? Ne Demek?

Bilbedahe, zarf.

Açıkça, daha net bir şekilde, açık bir ifadeyle gibi anlamlara gelir. Daha doğru bir ifadeyle, daha doğrusu gibi anlamlara da gelmektedir.

Bilbedahe Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Bil Bedaha kelimesininz kökeni Arapçadır.Kelimenin orijinal hali ve formları kelimenin Arapça halinden türemiştir.

Bilbedahe Bilbedahe Kelimesinin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Bilbelade  kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayıp kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer alır.

Bilbedahe Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

“…Her bahar bir vagon gibi, hazine-i gaybdan yüzbin nevi et’ime ve levazımat, kemal-i intizam ile yüklenip zîhayata gönderiliyor. Ve bilhâssa o erzak paketleri içinde yavrulara gönderilen süt konserveleri ve vâlidelerinin şefkatli sinelerinde asılan şekerli süt tulumbacıklarını göndermek, o kadar şefkat ve merhamet ve hikmet içinde görünüyor ki, bilbedahe bir Rahman-ı Rahîm’in gayet müşfikane ve mürebbiyane bir cilve-i rahmeti ve ihsanı olduğunu isbat eder…”
Bediüzzaman Said Nursî
Şualar, Bediüzzaman Said Nursî
Yedinci Şua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.