Gastronomi Turizmi Nedir? – İstatistiklerle Türkiye’de Gastronomi Turizmi

Gastronomi turizmi nedir? Gastronomi turisti kimdir? Son yıllarda önemi giderek artan ve turizmde payı artış gösteren gastronomi turizmi, sadece ”yeme-içme” olarak tanımlanamayan bir turizm türüdür. Türkiye’nin her ne kadar potansiyeli fazla olsa da rakamlar ülkemizin diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında gastronomi turizminde oldukça geri kaldığını gösteriyor.

Gastronomi Turizmi Nedir?

Yeni tatlar ve deneyimler tatmak isteyen, yemeği bir seyahat aracı olarak gören insanların bireysel ya da tur ve kafilelerle ülkelerinden başka ülkelere gitmesi ”gastronomi turizmi” olarak tanımlanır. Gastronomi turistleri, diğer turistlerden farklı olarak ziyaret süresi kısa olan turistlerdir.

Gastronomi turizmi, ülkemizde henüz yeni kurumsallaşmaya başlayan bir turizm koludur. Rakamlarla gastronomi turizmini açıklamaya çalışalım:

Gastronomi turistlerinin en önemli motivasyonları arasında ”mutfak kültürü ve zenginliği” yer almaktadır. TURSAB’ın gastronomi turizmi raporunda da benzer bir bulgu yer almaktadır:

  • Dünyada turistlerin yüzde 88.2’si ’Destinasyon seçerken yemek çok önemli‘ diyor.

Gastronomi turizminin bilinenin aksine çok daha profesyonel bir alandır. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere gastronomi turistlerinin seyahatlerinde ”etkinlikler” önemli bir yer tutuyor.

Yukarıdaki görselde de gastronomi turistlerinin ortalama günlük harcamalarının diğer turistlerle karşılaştırılması yer almaktadır. Türkiye’ye gelen turistlerin ortalama harcaması 830 dolar seviyesinde. Turistler 34.3 milyar dolarlık harcamalarının 6 milyar dolarının yeme-içmeye ayırıyor. Bu oran Türkiye’den diğer ülkelere diden turistlerde daha fazla. Türkler yeme-içmede ülkemize gelen turistlerden ortalama 36 dolar daha fazla para harcıyor. (TURSAB Gastronomi Turizm Raporu)

Gastronomi turistlerinin beklentileri arasında yöresel yemekler zirvede yer alıyor. Lezzetli ve kaliteli yemekler de listede ikinci sırada yer alıyor. Uygun fiyatlar, iyi insanlar ve baharatlı yiyecekler gibi kriterler de listede kendisine yer bulmuş.

Listede rakamlar her ne kadar birbirine yakın olsa da gastronomi turistleri bilinçli olarak bir bölgeye gelen turistler. Burada önemli bir soru ortaya çıkıyor? Gastronomi turistini diğer turistlerden nasıl ayırmak gerekir?

Gastronomi Turisti Kimdir? Tanımı

Gastronomi turizmi sadece gezi amaçlı bir bölgeye giden turist değildir. Gitmişken iyi yemekleri de yiyeyim bari diyen turist de değildir. Gastronomi turistleri bilinçli turisttir ve nereye ne zaman gideceğini iyi hesaplayan turistlerdir.

Gastronomi turistleri için yöresel yemekler oldukça önem taşır. Gelir düzeyi yüksek olan gastronomi turistleri akşam yemeği için Bişkek’e; sabah kahvaltısı için İstanbul’a gelebilir. Bu turistler için gezi ya da tatil ikinci plandadır.

Yemek Fotoğrafçılığı ve Gurme Sektörü

Gastronomi turizminin doğrudan doğruya etkilediği alanların başında yemek fotoğrafçılığı yer alıyor. Sosyal medya kullanımının giderek arttığı bu günlerde gerek yöresel yemeklerin gerekse endüstriyel mutfak ürünlerinin geniş kitlelere ulaşabilmesi için iyi bir fotoğraf çekimi gerekmektedir.

Öte yandan gurmeler de gastronomi turizmini de tetikleyen diğer bir etkendir. Gurmelerin sosyal medya hesaplarında paylaştığı fotoğraflar dünyanın öbür ucundan insanların ilgisini çekmekte ve büyük bir etkileşim sağlanmaktadır.

Türkiye Gastronomi Turizminde Geride

Yemek turizmiyle ilgili faaliyette bulunan restoran, aşçılık okulu, seyahat acentası, otel gibi ilgili tüm paydaşları baz alan sıralamaya göre, dünya lideri ABD’de 17 bin 879 topluluk yemek turizmi için çalışıyor. Listede Türkiye 94 toplulukla 23’üncü sırada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: