Ekonomi

UPT Nedir? Nasıl Artırılır?

Mağazacılık parametreleri arasında yer alan UPT, yani Units per Transaction, fatura başı adet anlamına gelir. ATV ve ASP’den farklı olarak bir faturada ortalama ne kadar ürün alındığını gösteren UPT, mağazacılıkta oldukça önemlidir. Peki UPT nasıl artırılır? Birkaç adımda UPT’nin nasıl artacağından söz edelim. 

Reyonları Aksesuarsız Bırakmayın

Aksesuarlar, mağazada UPT’yi artıran en önemli kalem. Özellikle kış aylarında mont ve kabanların fiyatının pahalı olması nedeniyle bere, atkı, şal ve fular gibi ürünleri reyonların alabildiği kadar çıkarın. Özellikle bere ve atkılar, müşterinin kazak ya da montun yanında yüksek olasılıkla alabileceği ürünlerdir. Öte yandan çoraplar da yine UPT’yi artıran diğer önemli kalemdir. Fiyatları düşük diyerek bu alanları önemsemezlik yapmayın. Olabildiğince modelli olmasına dikkat edin. 

Kasa Önlerindeki Stantlarda Pratik Ürünler Sergileyin

Kasa önlerinde kemer, takı, kolye, cüzdan, saat, bere ve benzeri ürünler sergileyin. Kasaya tek bir ürünle gelen müşteri kasanın önünde gördüğü bu ürünlere gözleri takılacaktır. Fiyatları düşük olan bu ürünler, müşterinin açıkçası gözüne gelmez. Örneğin bir parfüm ya da oje, müşterinin ”o anda” alabileceği basit ürünlerdir. 

Kombinli Ürünler Sergileyin 

Ürünleri reyona yerleştirirken kombinli olmasına özen gösterin. Örneğin sadece gömleği reyona koymak yerine altına bir tişörtle ya da üzerine bir triko kazak ile reyona koyun. Hatta bir mont ya da kabanla veya pantolonla kombini tamamlayın. Müşteri, sadece bir ürünü almak isterken onunla uyumlu olan diğer ürünleri de almak isteyecektir. Bu sayede UPT de artış gösterecektir. 

Görsel Düzenlemesini İyi Yapın ve Koruyun

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Görsel düzenlemesini iyi yapmaya özen gösterin ve görsel düzenlemesinin korunmasına özen gösterin. Koleksiyonları uygun renklerle sergileyin ve duvarlarınızın albenili olmasına dikkat edin. Müşterilerin her zaman derli toplu ve düzenli olan bölümlere eğilim gösterdiği bilinen bir gerçek. Beğeneceği ürünlerin sayısı artan müşteri, UPT’yi de artıracaktır. 

Beden Eksiğine Dikkat Edin

CR konusunda da beden eksiği noktasına dikkat çekmiştik. Gerçekten de beden eksiklikleri müşterinin alma eğilimini doğrudan etkiliyor. Soran ve isteyen müşteriler, sormayan ve gördüğü ile yetinen müşteriden görece daha azdır. Bu nedenle mağazaya giren ve alışveriş yapmayan müşterilere hitap etmekte fayda var. Bu da beden eksiğinden geçiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi