Otomobil

Gaza Basınca Gelen Islık Sesi Çözümü

Araca bindiniz ve çalıştırdınız. Bir anda gaza basınca ıslık sesi gelmesi gibi bir garip sorun ile karşılaştıysanız, muhtemel sorunlar ve çözümlerinden bu yazımızda bahsedeceğiz. Bu ses basit ve düşük maliyetli olabileceği gibi motorla alakalı riskli ve büyük bir sorunun da habercisi olabilir. Her durumda bu sorunu görmezden gelmemeniz ve ilk fırsatta buna müdahale etmeniz gerekmektedir.

Gaza Basınca Gelen Islık Sesi Neden Olur?

Bu sorunun gazdan ayağınızı çektiğinde çözüldüğünden ve bu sesi duymadığınızdan eminseniz. Akla gelmesi gereken ilk sebep turbo arızası olmalıdır. Turbonun ayırt edici belirtisi ise gaza hafif bastığınızda ve düşük devirlerde gezinirken değil, gaza yüklendiğinizde ıslık sesi gelmesidir. Aracın yeni sahibiyseniz ve ilk defa ıslık sesi duyuyorsanız. Motorun normal turbo sesini duyuyor olabilirsiniz. Turbodan makul oranda ıslık sesi çıkması normaldir. 

Rölantide Sürekli Gelen Islık Sesi

Sadece gaza bastığınız anda değil, rölantide iken de bu ıslık sesini duyuyorsanız. Problemin klimadan kaynaklı olup olmadığından emin olmak için klimayı kapatın. Sorun devam ediyorsa motor kaputunu açarak gergi bilyası ve kayışları gözle muayene edin. Gözle görülür bir problem yoksa da problem muhtemelen kayışlar, gergi, gergi kütüğü sebebiyledir. Rölantide direkt olarak motordan ıslık sesi gelme ihtimali oldukça düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi