Gündelik HayatSağlık

Glüten Kiloya Sebep Olur mu?

Buğday gibi buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda ve bu tahıllardan türetilen ürünlerde bulunan glüten, bazı kişilerde hassasiyet oluşturabilir. Hassasiyete sahip olan kişilerde ya da çölyak hastalarında glüten farklı yan etkilere sebep olduğu gibi şişkinlik ya da sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Bunula birlikte sağlıklı bir birey üzerinde glütenin kilo artışı ya da azalmasına yönelik bir etkisi yoktur. Bu sadece glüten içeren ürünlerin tüketim sıklığı ve miktarı ile ilgilidir. Glüten doğrudan bir kilo artışına neden olmaz fakat glüten içeren besinlerin kullanımına yönelik yapılan yanlışlıklar kilo alımına neden olmaktadır. Eğer glüten hassasiyetiniz varsa glüten sindirim sisteminizde bazı sorunlara neden olabilmektedir. Eğer bu gibi şikayetleriniz varsa bir doktora başvurmanız önemlidir.

Glütensiz beslenme uygulayan pek çok kişinin neden kilo almaya devam ettikleri veya kan şekerlerinde dalgalanmalar yaşadıkları konusunda kafası karışıktır. Bunun olmasının bir nedeni, glüten içeren gıdaları, sağlıklarını veya kilo verme çabalarını desteklemeyen şeker, sodyum ve diğer düşük besin değeri katkı maddeleri içeren yüksek miktarda glütensiz gıdalarla değiştirmeleridir. Bu ekstra bileşenlerin amacı glütensiz gıdaların tadını ve ağızda bıraktığı hissi iyileştirmektir. Yaygın olarak tüketilen bazı paketlenmiş glütensiz gıdalar, normal ürünlerle karşılaştırıldığında karbonhidrat ve yağ açısından daha yüksek, demir, folat ve protein açısından daha düşüktür. Bu paketlenmiş ürünler sebze, meyve, kuruyemiş, tohum ve yağsız protein gibi bütün gıda kaynaklarından çok daha az besleyicidir. Kilo kaybını ve kronik tıbbi durumları desteklemeyi hedefleyen glutensiz gıda satışlarının son birkaç yılda giderek artmasına rağmen, kilo kaybı için glutensiz diyetin kullanımını destekleyen çok az araştırma var. 2013 yılında fareler üzerinde yapılan ve glutene maruz kalmanın kilo alımıyla ilişkili olduğunu öne süren bir çalışma vardı , ancak bu ilişkinin neden oluştuğunu tam olarak belirleyemedi. Takip çalışmaları da sonuçsuz kaldı. Bugüne kadar, glüten tüketiminin sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için insan deneklerin kullanıldığı hiçbir çalışma yapılmadı. 

https://www.formhealth.co/blog/gluten-and-weight-gain/#:~:text=Although%20gluten%20itself%20does%20not,contributing%20factor%20to%20weight%20gain.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi