Görevden Alınan HDP’li Belediye Başkanına CHP’liler “Her Yer Amed Her Yer Direniş” Diyerek Sahip Çıktı!

Çizgisini giderek bozan ve Kürtçü bir politikada ısrar eden CHP’nin bugünkü utanç tablosunun yeri İzmir. Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı Tunç Soyer, kayyum atanan Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ile İzmir’de düzenlenen “Karaburun Bilim Kongresi”nde bir araya geldi. 

HDP’li Belediye eski başkanı Selçuk Mızraklı’nın salona girmesi ile kalabalık “Her yer Amed, her yer direniş” sloganları atmaya başladı.

Cumhuriyet Halk Partili Belediye Belediye Başkanı Tunç Soyer, kayyum nedeniyle görevinden alınan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ile İzmir’de düzenlenen bir panelde bir araya geldi. Selçuk Mızraklı salona “Amed Belediye Başkanı” olarak çağrılırken CHP’lilerden oluşan kalabalığın ise “her yer Amed her yer direniş” sloganları atması ile sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. İşte video:

Geçtiğimiz günlerde AKP’li bir üyenin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Karabağlar yangını ile ilgili olarak PKK’nın kınanması gerektiği yönündeki önerge, CHP üyeleri tarafından reddedilmişti. PKK terör örgütü bünyesindeki bileşenler, İzmir’de 500 hektar ormanın yakılmasını üstlenmişti. 

CHP: Nereden Nereye? 

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu asırlık çınarın bugün kuruluş felsefesinden tamamen uzaklaşmış olduğunu görmek elbette üzücü, vahim bir durum. Partinin solculuğu farklı bir zeminde meşrulaştırma çabası ise bundan daha üzücü. Atatürk’ün kurduğu bir partinin ülke çıkarları için herhangi bir dönem aralığı düşünülse dahi zararı çıkmış bu politikaların meşru maşası ve destekçisi olması, parti içindeki kişileri de elbette ki rahatsız ediyor. 

Parti içindeki milliyetçi isimlerin tasfiyesi ve parti politikalarının bir önceki politikaların uzağında olması nedeniyle CHP bugün, HDP’nin hem iyi hem kötü gün dostu durumunda. Dalga geçilen AKP-MHP stepne ilişiği bugün CHP ile HDP arasında da bariz var. 

Solculuğu koşulsuz şartsız Kürtlerin arkasından gitmek ve Kürt politikası güdenlere çanak tutmak olarak gören partinin böyle devam etmesi, yakın bir değerlendirmede kendi ayağına sıktığını anlaması ile sonuçlanacak. 

Gerek İmamoğlu gerekse Tunç Soyer’in Kürt politikalarına bu denli yoğunlaşmaları, alim olmaya gerek yok ki, Erdoğan’ın işine gelecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: