Mezuna Kalmak Ne Demek?

Mezuna kalmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”mezuna kalmak” ifadesinden söz edeceğiz.

Mezuna Kalmak Ne Demek?

Üniversite giriş sınavlarında istediği başarıyı elde edemeyen öğrencilerin şanslarını bir sonraki sene denemeleri ”mezuna kalmak” olarak isimlendirilir. İstediği bölüm, puan, sıralama veya üniversite hedeflerine ulaşamayan öğrenciler, bir eğitim-öğretim sezonunu da sınava hazırlanarak geçirirler. Bu durum, öğrenciler arasında kibar bir tabirle ”mezuna kalmak” olarak adlandırılmıştır. Son zamanlarda ise sıkça kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Okyanusal İklim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mezuna Kalan Öğrenciler İçin Birkaç Tavsiye

İstediğiniz bölüme ilk senesinde ulaşamamış olmanız sizi başarısız yapmaz. Yine aynı şekilde idealist biriyseniz ve istediğiniz üniversiteye gidememişseniz şansınızı çok defa deneyebilirsiniz. Bu kararınızda size baskı yapan birçok etmen olacaktır ancak bunlarla da uzlaşmacı bir dille başa çıkmanız gerekecek. Evvela bu stresi üzerinizden atın. Nitekim, mezuna kaldığınızdan önceki sene üzerinizde olmayan sene, önünüzdeki sene fazlasıyla üzerinizde olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  YKS 2021 Test Çöz

Yakınlarınız ve aileniz ile aranızı bozmayacak şekilde bu kararınızı ve gayenizi onlara iletin ve kendinize stresten ve baskıdan uzak bir ortam yaratın. Daha sonra da odaklanmanız için gerekli olan tüm enerjinizi toplamaya çalışın. Hedefinize ulaşmanız için gereken iyi ve en kestirme yolu kullanın. Unutmayın başarı sadece çok çalışmak ve işe odaklanmak ile gelir.

Bu amaç dahilinde pek çok kaynak ve platformdan da yararlanabilirsiniz. Çok eksiğini olduğu bir konu, alan ya da dersi ise uzmanından birebir alma şansınız varsa bu yolu seçin. Özellikle sayısal alanlarda öğrenciler, diğer alanlara göre daha çok zorlanmakta. Nitelikli kitaplar ve yayınevleri de bu açıdan önemlidir. Çıkmış sorulara en yakın sorular soran yayınevlerinin testleri sizi başarıya daha kısa sürede götürecektir. Unutmadan, sınava 3-4 ay kala denemeleri artırmanız sizin için faydalı olacaktır. Şimdiden mezuna kalan adaylara başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi