Teknoloji

Gün Sonu Raporu Nasıl Alınır? Tüm POS Cihazlarında Gün Sonu Raporu Alma

Gün sonu raporu nasıl alınır, gün sonu raporu alma işlemi nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli mesleki terimlerden ve sorundan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”gün sonu raporunun nasıl alındığından” söz edeceğiz.

Gün Sonu Raporu Nedir?

Bir işletme ya da şirketin gün içerisinde aldığı tüm işlemleri kart bazında gösteren belgeye ”gün sonu raporu” adı verilir. Gün sonu raporları ”detay” ve ”toplam” olmak üzere ikiye ayrılır. Gün sonu raporları, şirketin ya da işletmenin gün içindeki tüm işleri detaylı ve detaysız olarak gösterir. Kurumsal markalarda gün sonu raporlarının nüshaları merkeze gönderildiğinden bu belgenin alınması önem taşımaktadır. Gün sonu raporunun alınmaması durumunda bir sonraki gün POS cihazlarından herhangi bir satış gerçekleşemez. Bu nedenle işletme sahibi ya da yetkililerin gün sonunda bu raporu alması ve kurumsal bir markada ise bu raporu saklaması gerekir. Gün sonu alırken kağıt bitmesi sorununa karşı olarak makinenin slip haznesinin dolu olup olmadığı kontrol edin.

Gün Sonu Raporu Nasıl Alınır?

Her bankanın veya her POS cihazının gün sonu raporu farklı menüde yer almaktadır. Örneğin Yapı Kredi bankasının gün sonu raporu İşlem Menü‘de yer alırken diğer bankaların farklı menülerde yer alabilir. Bu nedenle gün sonu raporlarının herhangi bir belirli sırası ve düzeni yoktur. Örneğin Ingenico, Beko, Vera veya Verifone’un gün sonu raporu diğerlerinden farklıdır.

Ingenico

Ingenico (280) marka POS cihazlarının gün sonu raporları, bankaların ”iş yeri menüsü” sekmesinde yer alır. Gün sonu raporu almak isteyen yetkilier bu menüden ‘gün sonu‘ sekmesine basarak bu raporu alabilirler. Ingenico marka POS cihazında gün sonu raporu nasıl alınır sorusunun cevabı olarak aşağıdaki videoyu izleyin.

Beko 220TR

Yeni nesil yazar kasa Beko 220TR POS cihazında (Beko 300TR de olabilir) gün sonu raporu, diğer POS cihazlarından farklı olarak otomatik olarak yapılabiliyor. Yetkili kişiler otomatik gün sonu raporu almak için ”iptal” tuşuna basıp ”otomatik gün sonu saati” sekmesine tıklayarak makinenin hangi saatte gün sonu alacağını belirleyebilir. Manuel olarak gün sonu almak isteyen kişiler bu saat kısmına 99.99 yazarak raporu manuel olarak da alabilirler.

Verifone Vx675

Verifone Vx675 POS cihazında gün sonu raporu almak için önce 4 tuşuna daha sonra da ”ara toplam” tuşuna basıp gün sonu raporu ve Z Raporu alınabilir.

Vera Delta

Vera Delta marka POS cihazlarında ise gün sonu raporunu almak için sağ üstte yer alan ‘kasiyer” tuşuna iki kez basıp önce Z raporu daha sonra da POS cihazının yönlendirmesi ile detaylı bir biçimde gün sonu raporunu alabilirsiniz.

Gün Sonu Raporu Nasıl Alınır ile İlgili Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Kullanıcılar Google’da ”gün sonu raporu” alma ile ilgili arama yaparken şunları da aradı; günlük z raporu nasıl alınır, verifone gün sonu alma, beko 300 tr gün sonu nasıl alınır, gün sonu alırken kağıt bitti, gün sonu raporu almayı unuttum, 2 kez gün sonu alma, yapı kredi pos gün sonu, ingenico ide280 gün sonu alma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds