Haber Değeri Nedir?

Haber değeri nedir ve ne anlama geliyor? Haber değeri ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli iletişim kuramlarından ve birtakım iletişim kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “haber değeri” kavramından söz edeceğiz. 

Haber Değeri Nedir? 

Gazeteciler, gazetecilik normlarına göre davranmaları ve görevlerine de tarafsız/adil bir şekilde yerine getirmelerine gerekmektedir. Haber değeri, bir olayın haber değeri olarak halka duyurabilmesi için taşıması gereken özelliklere “haber değeri” adı verilir. 

Güncellik, önemlilik, olumsuzluk, nadirlik gibi haber değerleri, profesyonel bir gazetecilik kodu olarak işlev görmektedir. 

Güncellik

İlginizi Çekebilir:  Haber Başlığı Nasıl Olmalı?

Bir olayın haber değeri taşıması için öncelikli olarak gereken güncelliktir. Örneğin 2015 yılında olan bir olayı, yeniymiş gibi yazmak haber değeri taşımaz. Bazı durumlarda da birkaç saat sonra olayın aktarılması, olayın haber değerinin kalmaması anlamına gelir. 

Olumsuzluk 

Bir olayın negatif yönünün fazla olması da yine haber değeri için olumsuz bir özelliktir. Olumsuzluğa örnek vermek gerekirse, halkın dinlemesi/izlemesi halinde negatif enerji alacağı olaylardır. 

Nadirlik 

Yaşamın herhangi bir anında görülebilecek veya rastlanılan bir olayın haber değeri taşıması mümkün değildir. Örneğin bir markete giren kişinin hırsız sanılması ve market görevlileri tarafından çantasının aranması gibi bir durum haber değeri taşımaz. 

Bugün, pek çok haber sitesi veya medya kanalı, içerik konusunda kısırdır. Halkın ilgisini çekebileceği alanlarda haber yapmakta zorlanan medya kanalları, haber değeri taşımayan içerikler üreterek bir döngü içindedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce