Halkla İlişkiler

Marka Kimliği ile Marka İmajı Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir?

Marka imajı ile marka imajı arasındaki fark nedir, marka imajı ile marka kimliği arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Daha önceki yazılarımızda halkla ilişkilere dair çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca marka kimliği ile marka imajı arasındaki benzerlikler ve farklılıklardan söz edeceğiz.

Marka Kimliği ile Marka İmajı Arasındaki Benzerlikler

Marka kimliğinin inşası sırasında, şirket kendi yapısını, kültürel alt yapısını, hedef kitlesini ve pek çok kriteri göz önünde bulundurur. Marka imajı ise tüketicinin marka hakkındaki intibası olarak tanımlanır. Marka kimliği ile marka imajı arasında bir uyumluluk olabilir. Bu durumda marka kimliği başarılı bir şekilde kurgulanmıştır. ANcak marka imajı ile marka kimliği arasında belirgin bir fark da olabilir. Bu durumda şirket, marka kimliğini yanlış kurgulamıştır.

Şirket, daha sonra marka kimliğini marka imajı doğrultusunda değiştirebilir ancak marka kimliğinin değiştirilmesi marka güvenilirliği ve markanın konumunu zayıflatabilir.

Marka Kimliği ile Marka İmajı Arasındaki Farklar

  • Marka kimliğinin oluşumu bizzat şirket tarafından belirlenirken marka imajının oluşmasında bizzat tüketici etkendir.
  • Marka kimliğinin değiştirilmesi kolay ancak marka imajının değiştirilmesi çok zordur.
  • Marka imajı tüketiciyi; marka kimliği ise şirketi ilgilendirir.
  • Marka kimliği, firmanın gerçekliğini yansıtırken marka imajı tüketicinin algısını yansıtmaktadır.

Marka Kimliği ile Marka İmajı Arasındaki Farklar ile İlgili Aramalar

Marka kimliği ve marka imajı arasındaki farkların neler olduğunu aratan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; marka kimliği ve marka imajı farkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds