Hakemler Neden Fileleri Kontrol Ediyor?

Hakemler neden fileleri kontrol eder, hakemler neden maç başlamadan önce fileleri kontrol ediyor? Daha önceki yazılarımızda sporla ilgili merak edilen yüzlerce konu başlığından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca hakemlerin maç başlamadan önce neden fileleri kontrol ettiğinden söz edeceğiz.

Hakemler Neden Fileleri Kontrol Ediyor?

Maç başlamadan önce hakemler birbirleri ile koordinatı sağlamadan önce çizgi hakemleri ya da orta hakem fileleri kontrol eder. Maç başlamadan önce filelerin kesin suretle nizami olması gerekir. Yanlardan veya üstlerden delik ya da yırtık olması halinde top, filelerle buluşacağı dolayısıyla gol sayılacağı için filede hiçbir deformasyon olmaması gerekir. Olası bir yan file hatasında topun yanlardan veya üstlerden kaleye girmesi golü geçerli kılacaktır. Karışıklığı engellemek için hakemler maç başlamadan önce fileleri kontrol ederler.

Futbolda nadiren de olsa böyle anlar olmuştur. Ancak son zamanlarda bu gibi haksız durumları engellemek adına VAR protokolleri devreye girmektedir. VAR sayesinde içeri giren topun nizami bir şekilde gol sayılıp sayılamayacağı tespit edilmektedir. Ancak TFF 1. Lig gibi VAR’ın henüz uygulanmadığı liglerde hakemler bu uygulamayı sürdürmektedir.

Kaynak: https://www.liverpoolfc.com/news/first-team/123304-story-behind-our-new-red-nets

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting