Pozitif Futbol Nedir? Ne Demek?

Pozitif futbol ne demek? Pozitif futbol nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden ve kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”pozitif futboldan” söz edeceğiz. Günümüzde en çok kullanılan futbol terimleri arasında yer alan ”pozitif futbol”, birden fazla anlama gelir. Bu anlamları yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağız.

Pozitif futbol, çoğunlukla total futbolla ilişkilendirilen bir kavramdır. Pasa dayanan, futbolcuların hem defans hem de hücum anlamında skor ya da oyuna katkı verdiği, oyunun bireyselliğe dayanmadığı ve bir takım oyunu şeklinde organize edildiği bir futbol türüdür. Sadece hücum değil; aynı zamanda savunma anlamında da takımın tümüyle oyunun içinde olduğu total futbol, bugün çoğu takımın genel futbol felsefesi haline gelmiştir.

Tek karakterde bir oyun düzeni, 2000’li yılların başlarında yavaş yavaş terk edilmeye başlamış, sistem daha çok pasa ve topu ayağında tutmaya dayalı hale gelmiştir. Özellikle Barselona‘nın Pep Guardiola zamanında oynamış olduğu sistem, bu futbol felsefesinin en tipik örneğidir.

Euro 2008, 2010 Dünya Kupası ve Euro 2012‘de İspanyol fırtınasının altındaki nedenler de esasen budur. Bu başat turnuvaları hatırlayan futbolseverlerin de hatırlayacağı üzere bu turnuvalarda pas trafiği, normalin de üzerinde maçın geneline yayılmıştır. Ortalama 700 pas, pas istasyonları arasındaki geçişler, hücum ve savunmanın aynı anda kusursuz yapılması, topla oynama yüzdesinin %60’dan aşağı inmemesi gibi etkenler, rakip takımlar için tamamen kabustu. Total futbol, pasa dayanan bir sistemdi fakat efsanevi Barselona  ve doğal sonucu olan İspanyol fırtınasının 2014 Dünya Kupası’nda şifrelerinin çözülmesi ile bir dönemin de sonu oldu.

Bugünkü futbol, total futboldan ziyade pozitif futboldur. Rakibe ve rakip oyunculara karşı önlemlerin alındığı, rakibe göre taktiklerin değiştiği, oynanan oyunun maça ve maçın önemine göre belirlendiği, değişken bir futboldur. Pozitif futbol, taktik savaşı olarak da karşımıza çıkar. Takımların karakteristik hücum veya karakteristik savunma gibi tek bir özelliğinin ön plana çıkmadığı pozitif futbolda oyun, her iki yönüyle de oynanır.

Günümüzde pozitif futbol daha çok dikine futbol veya hücum futbolu ile özdeşleştirilir. Ancak bu pozitif futbolun sadece bir çeşididir. Günümüzde Premier League’de -ki başat kulüplerin çoğu pozitif futbola örnek olan kulüplerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber