Hakkı Öznur Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Hakkı Öznur kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Hakkı Öznur”dan söz edeceğiz.

Hakkı Öznur Kimdir?

1964 yılında Ankara’da dünyaya gelen Hakkı Öznur, küçük yaştan itibaren Ülkü Ocakları içerisinde faaliyetlerde bulunmuştur. 12 Eylül Askeri Darbesi zamanında Ülkü Ocakları’ndaki diğer arkadaşları gibi ceza evine girmiştir. Öznur, hapishaneden çıktıktan sonra Alparslan Türkeş ile birlikte tüm Türkiye’yi gezmiş ve onunla beraber pek çok programa iştirak etmiştir.

Öznur, daha sonra Alparslan Türkeş’in en yakınındaki isimlerden ve en iyi anlaştığı kişilerden biri olmuştur. İlerleyen zamanlarda Ülkücü camianın en çok tanınan isimlerden biri haline gelen Hakkı Öznur, 1992 yılında Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber Milli Çalışma Partisi’nden ayrılarak Büyük Birlik Partisi’ni kurmuştur. Muhsin Yazıcıoğlu, Hakkı Öznur’dan ‘Hakkı Baba’ diye hitap ederdi.

Hakkı Öznur, Büyük Birlik Partisi ve Alperen camiasının en sevilen ve saygı gören isimlerden biri haline gelmiştir. 6 ciltten oluşan Ülkücü Hareketin Tarihi ve 3 ciltten oluşan Muhsin Yazıcıoğlu Külliyatı, Barzani Ailesi ve Kuzey Irak’ın tarihini anlatan literatür niteliğindeki Cahşların Savaşı, Derin Sol ve 1993 Örtülü Darbe isimli kitapları ile kendi alanında ünlenmiştir.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun en yakınındaki isimlerden biri olan Hakkı Öznur, 2009 yılında Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesi haberini alır almaz olay yerine gidip Keş Dağları‘nda Yazıcıoğlu’nun düşen helikopterini arama kurtarma çalışmalarına katılmış hatta orada donma tehlikesi geçirmiş ancak buna rağmen çalışmalara katılmıştır.

Köylülerin helikopterin düştüğü yeri göstermesine rağmen ekiplerin o yöne gitmesine engel olan ve arama kurtarma çalışmalarının yanlış bölgede yapılmasına neden olan Abay Ali Lapanta ile sert bir şekilde tartışma yaşamıştır.

Sen Bilirkişi Misin?

Helikopter kazasına ilişkin partisinin Alanya ilçe teşkilatının düzenlediği bir basın toplantısında konuşan Hakkı Öznur, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ ın Devlet Denetleme Kurulunun suikast ile ilgili raporuna müdahalede bulunma teşebbüsü ve “kazadan kaza çıkarmayın” sözleri üzerine çok konuşulan ”sen kimsin, bilirkişi misin, sem kimsin lan” sözlerini söylemiştir. Hakkı Öznur’un Yıldırım’a sarf ettiği bu sert sözler o dönemde çok konuşulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: