Halimiz İtten Beter Keyfimiz Paşada Yok

Halimiz itten beter keyfimiz paşada yok. Çoğu kişinin hayatını özet geçen nadide sözlerden biri. Halimiz itten beter ama keyfimiz paşada yok gerçekten. Durum, içler acısıyken dahi keyif hat safhada olabiliyor. 

Kişinin içinde bulunduğu durumdan rahatsız olmayıp keyfinin yerinde hatta durumuna göre daha iyi olması haline “halimiz itten beter; keyfimiz paşada yok” sözü kullanılır. 

Türkiye’de bu durumda olan onlarca insan var. En azından bu insanlar, ülkede yaşayan diğer insanlara göre daha umutlu ve küçük şeylerden mutlu olabilen insanlardır. 

Küçük şeylerden mutlu olabilen insanlar için içinde bulunulan durumun pek bir ehemmiyeti olmuyor. Daha doğrusu mükemmeliyetçi olmadıkları için de en ufak şey onları mutlu edebiliyor. 

Ayrıca içinde bulundukları durumdan da böylece rahatsız olmaktan, ah-u vah etmekten imtina ediyorlar. Bu bazen kıskanılacak bir durum. Herkes böyle olamıyor yeri geldiğinde. 

Buradaki it, kelimesi de durumu pekiştirmek adına seçilmiş bir kelimedir. İt üzerinden kötü vaziyet ve yaşanılması pek istenmeyen durumlar bir simge haline getirilmiştir. 

Paşa ise zaten bildiğimiz paşa. Hali vakti yerinde, yediği önünde yemediği arkasında bir kişi. Bu kelime ile de istenilen durum ya da iyi bir vaziyet simgeleştirilmiştir. 

İlginizi Çekebilir:  Evin Büyüğü Olacağına Dağın Domuzu Ol Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara