Deyimler ve Atasözleri

Dış Kapının Dış Mandalı Ne Demek?

Dış kapının dış mandalı deyiminin anlamı nedir? Dış kapının dış mandalı deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Deyim ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda atasözleri ve deyimler sözlüğünden çeşitli örnekleri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca dış kapının dış mandalı deyiminin anlamından söz edeceğiz. 

Dış Kapının Dış Mandalı Ne Demek? 

Görece daha önemsiz kişi veya eşyalar için kullanılan dış kapının dış mandalı deyimi, varlığı ile yokluğu bir olan, değersiz ya da eksikliği hissedilmeyen kişiler için sıklıkla kullanılmaktadır. 

Dış kapının dış mandalı, önemi daha doğrusu varlığıyla yokluğu bir olan kişiler için kullanılır. Daha çok aile veya bir grup içinde sevilmeyen ya da istenmeyen kişiler için kullanılır. 

Dış kapının dış mandalı deyimi ile söz konusu kişi, benzetme yapılmak suretiyle kişileştirilmiştir. Yani, bir eve girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey evin içidir. Dış kapı ise ancak aile efradının bileceği ya da eve gelen kişinin en son göreceği yerdir. Deyimde yer alan “dış mandalı” ifadesiyle de anlatılmak istenen mesaj pekiştirilmiştir. Yani bir evde en son dikkat edilecek şey dış kapının dış mandalıdır; önemsizlik ve değersizlik ifade eder. 

Öte yandan bu deyim, zincirleme isim tamlamasına da bir örnektir. Dış kapının dış mandalı deyiminde mandalın önündeki ismi pekiştiren bir isim daha olduğundan bu ismi almıştır. 

One thought on “Dış Kapının Dış Mandalı Ne Demek?

  • hamza

    dış kapının dış mandalı olan kişiler hakka yakın kişilerdir

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.