“Kurban Katliamdır” Diyenlere

Her Kurban Bayramı öncesinde malum “kurban katliamdır” diyen insanlar peyda oluyorlar. Ama istisnasız her bayram öncesi bu çığırtkanlıklarını ve şovlarını yapıp köşelerine çekiliyorlar. 

Nusr-Et’de etleri löp löp götüren, üstüne yediği eti cümle alemle paylaşan insanlar konu dini bir göreve gelince çenelerini kapatamıyorlar. Gerçekten hayvanların ölmesinden rahatsızlık duyacak kadar hayvan sevgisine sahip olmalarından değil de bu tepki daha çok dine saldırmanın bir bahanesidir. 

“İnanmadığı dinle sabah akşam uğraşan ateist” sürüsünün anlayamadığı bir olay var: Kurbanda hayvanların kesilmesini gerçekten öldürülmek olarak görüyorsan o zaman hiç et yememen lazım. Yok eğer normal yaşantında et yiyorsan bunları söyleme hakkına maalesef hakkın yok. Senin yediğin etler de bir hayvanın öldürülüp önüne getirilmesi sonucu yediğin etlerdir. 

Mesela yengeçleri canlı canlı kaynamış suya atmak nedense hiç akıllarına gelmez. Ya da “kurban katliamdır” sözü gibi her yılda trend yapmazlar. 

Kurban, isteseniz de istemeseniz de Müslümanların bir vazifesidir. Ha, Müslümanların kurbanı ne niyetle kestiklerini sorgulayabilirsiniz ve gerçekten bunda herhangi bir kusur yok. Kurbanın amacına göre kesilmediğini de dile getirebilirsiniz. İyi niyetli olanlar “kurbanın bir ibadet maksadıyla kesilmediğini” ifade ediyor. Dindeki yozlaşmanın artmasıyla bu ifade güçlük kazanıyor. Fakat tüm bunları bir kefeye koyduğumuzda kurbanın en nihayetinde bir “ibadet” olması daha ağır basıyor. 

Her ne olursa olsun, Müslümanların büyük bir çoğunluğu amaçlarından sapmış olsalar dahi “kurban katliamdır” gibi doğrudan inanca saldırı ve galeyana getirici söylemler yanlıştır. Bu görüşü meşru bir zeminde sürdürmek daha mantıklı. 

İlginizi Çekebilir:  Birden Fazla İhtimali Olanların Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara