Sağlık

Hamilelikte Pastörize Süt İçilir mi?

Sütlerde ve süt ürünlerinde sıklıkla kullanılan pastörizasyon işlemi, gıdaların içerisinde bulunan zararlı bakterileri tamamen yok eden bir yapıdır. İşlemin neticesinde daha sağlıklı ürünler ortaya çıkarak tüketilmesi de rahat bir hale gelir. Protein kaynağınızın çoğunu süt üzerinden alarak büyük bir enerji deposu alabilirsiniz.

Pastörize süt, özellikle hamile olan kişilerin günlük olarak tüketmesi önerilen fakat zararı olup olmadığında soru işaretleriyle kalan bir ürün olmuştur. Bununla birlikte bazı kişiler farklı yorumlamalar yapılarak insanların aklı karıştırılabiliyor. O yüzden bu yazımızda konuyu ayrıntılı bir şekilde konuşacağız.

Hamilelik döneminde uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalara göre bazı besinler kesinlikle tüketilmeli, bazıları ise tamamen uzak durulmalıdır. Uzak durulması gerekilen ürünlerden olan çiğ süt ve çiğ süt üzerinden yapılan bütün ürünler yağ oranınızı yükselterek sağlığınıza zarar verebilir. Önerilen ürünlerde ise mutlaka pastörize süt tüketmeniz gerektiği yazmaktadır. Bunun yanında peynir ve yoğurt tüketmeniz de önerilmektedir. Yani kısaca hamilelikte pastörize süt içilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.