Sağlık

Haşimato Adeti Etkiler mi?

Son zamanlarda adından sıklıkla bahsedilen ve eskiye nazaran daha sık görünen bir hastalık haline gelen haşimato tiroidi beraberinden belirli sorunları da getirmektedir. Bağışıklık sistemi ile birebir ilgili olan haşimato tiroidi çoğunlukla genetiktir. Belirsiz sebeplerden dolayı bağışıklık istemi tiroidlere savaş açar ve bunun neticesinde tiroid hormonları zarar görür ve iltihaplanma meydana gelir. Bu saldırı tiroid hormonlarına zarar verir ve tirodiler vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları üretemez. Bunun sonucunda tiroidler yavaş çalışmaya başlar ve kişide belirli yan etki meydana gelir; saç dökülmesi, kabızlık, konsantre bozuklukları, eklem ve sırt ağrıları, kilo alımı, yorgunluk, hafıza sorunları.

Haşimato Tiroidi Adet Düzensizliği Yapar mı?

Kişiden kişiye değişebilir bir durumdur. Haşimato kişide adet düzensizliği ya da kanamaya sebep olabilir. Hastalığın ilerleyen zamanlarında yükselen antikorlar ve düşük tiroid hormonu kadınlarda yumurtalama fonksiyonlarını da etkileyebilir. Bu durumun ilerlemesi kısırlığı neden olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki bu durum kişiden kişiye değişir ve sizin antikor değerleriniz ev uygulanan tedaviye göre farklılık gösterir. Bunun için doktor kontrolünde bu süreci yürütmek önemlidir.

Haşimato hastalığı, kadınlarda hipotiroidizm cinsel isteğin azalmasına, yumurtlamanın engellenmesine ve düzensiz ve aşırı adet kanamasına neden olabilir. Hamilelik döneminde hipotiroidizm, düşük veya erken doğum riskini artmasına neden olabilir. Tedavi edilmeyen hipotiroidizme sahip kadınlar doğum yaptıktan sonra bebekleri, entelektüel yeteneklerde azalma, otizm, konuşma gecikmeleri ve diğer gelişimsel bozukluklar açısından risk altında olabilmektedir.

https://www.memorial.com.tr/hastaliklar/hasimato,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds