Hazır Ol Cenge Sulh-u Salah İstiyorsan (Hazır Ol Ceng-ü Cidale İstersen Sulh-u Salah)

Hazır olan cenge sulh-u salah istiyorsan ya da hazır olan ceng-ü cidale istersen sulh-u salah. Lügatımızdaki kıymetli sözler arasında yer alan ve yukarıda paylaştığımız iki versiyonu ile bilinen ”hazır olan cenge; sulh-u salah istiyorsan” sözü ne anlama geliyor ve ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli sözlerden ve bu sözlerin açıklamalarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Hazır Ol Cenge Sulh-u Salah İstiyorsan” sözünden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Gençlik Bilseydi İhtiyarlık Yapabilseydi Ne Demek?

Hazır Ol Cenge Sulh-u Salah İstiyorsan Ne Demek?

Eğer barış istiyorsan savaşa hazırlıklı ol ya da ”eğer barış istersen savaşa hazırlıklı olmalısın” anlamlarına gelen bir sözdür. Bu sözün orijinali ise Latince ”si vis pacem para bellum” sözüdür. Daha önceki yazımızda bu sözden detaylı olarak bahsettik. Şimdi ise bu sözü yakından inceleyeceğiz. Öncelikli olarak bu sözde geçen kelimelere bakalım:

  • Ceng: Savaş
  • Cidal: Tartışma, boğuşma.
  • Sulh: Barış
  • Salah: İyi güzel
İlginizi Çekebilir:  Askere Düşmanlık Düşmana Askerliktir Sözü Kime Ait?

Cümlenin kaynağı olan yer, daha doğrusu popüler olduğu yeresasen bir konuşmadır. Mustafa Kemal’in konuşmasında bu sözün geçtiği bölüm şöyledir:

“Efendiler, ‘hazır ol cenge, eğer istersen sulh ü salâh’ (hazır ol savaşa, eğer istersen barış ve kurtuluş) gerçeğini bir an akıldan çıkarmamak, milli davamızın istediği icaplardandır. bu bakımdan müteyakkız ve hazır bulunmaktan ibaret olan prensibimize uymaya devam edeceğiz, arkadaşlar…”

İlginizi Çekebilir:  Hüseyin Nihal Atsız’ın Kürtler Hakkındaki Görüşleri

Mustafa Kemal’in bu konuşmasında kullandığı “hazır ol cenge, eğer istersen sulh ü salâh” dizesinin kaynağı, Abdülhak Molla’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir