Ekonomi

Flagship Nedir? Flagship Mağaza Ne Demek?

Flagship nedir? Flagship mağaza ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli mağazacılık kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “flagship” kavramından söz edeceğiz.

Flagship Nedir?

Flagship kelimesi, “flag” ve “ship” yani “bayrak” ve “gemi” sözcüklerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir kelimedir. Amiral gemisi anlamına gelmektedir. Peki flagship kavramı mağazacılıkta ne anlama geliyor?

Flagship (Mağazacılık)

Herhangi bir kurumun en gözde ve en iyi mağazasına “flagship mağaza” denir. Mağazalar cirolarına göre çeşitli segmentlere ayrılır. Örneğin D, A, B, A+ veya A++ gibi. Flagship mağazalar ise ciro bakımından en tepede olan mağaza demektir.

Örneğin bir giyim markasının Türkiye genelinde 200’den fazla mağazası olsun. Bu mağazalar arasında gerek lokasyon gerekse ciro anlamında en iyi olan mağazalar “FS” yani Flagship mağazalardır. Mesela söz konusu şirketin İstanbul’un işlek yerlerinde açtığı, örneğin Beyoğlu, Beşiktaş, Taksim gibi, mağazalar FS mağazalardır.

Bu mağazalar diğer mağazalardan daha fazla ciro yapar ve şirketin amiral gemisi konumundadır. Şirket de bu mağazada çalışanlara daha fazla para verir; mağaza kadrosunu ise yüksek tutar. Örneğin bu mağazalarda bir müdür, birden fazla müdür yardımcısı ve yetkili personel bulunur.

Kategori zammı bu mağazalarda daha fazladır. En yüksek kategoride olan bu mağazalar, şirketin adeta gözbebeğidir. Kurum,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.