Hemoroid – Basur Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Tedavi edilmediği takdirde insan yaşamını kâbusa çeviren hastalıklardan biri olan Hemoroid, halk arasında basur veya makatta meme oluşumu şeklinde de adlandırılmaktadır.

Hemoroid olarak adlandırılan bölge, bağırsak sisteminin sona erdiği bölümdeki yastıkçıklardır. Bu yastıkçıklar, makat bölgesindeki kas dokusunun zarar görmesini engellemek adına oldukça önemlidir. Uzun süreli (inaktif) hareketsiz yaşam, tuvalet alışkanlığındaki bozukluklar, yaşlılık, gebelik, şişmanlık gibi etkenler sonucunda şişme ve büyüme eğilimi gösteren hemorid, zamanla kanamalarla kendini gösteren bir hastalığa dönüşmektedir.

Hemoroid belirtileri genellikle şişme ve kanama şeklinde kendisini gösterirken, bireyler makat bölgesinde oluşan meme şeklindeki çıkıntılar ve zaman zaman ağrı halleriyle karşılaşır. Dünya üzerinde en sık görülen hastalıklardan biri olma özelliğine sahip bulunan hemorid ( basur), erken dönemde alınabilecek bazı önlemlerle engellenebilmektedir. Bu tür durumlarda bol sıvı almak, posalı ( lifli) gıda ürünlerinin tüketiminin artırılması, makata yapılacak olan düzenli sıcak kompres faydalı olabilmektedir. Ancak herhangi bir önleyici tedbir alınmaması halinde her geçen gün daha da büyük bir sorun haline gelen hemoroid sorunu ameliyatsız yöntemlerle giderilerek yaşam konforunun yeniden elde edilmesi mümkün olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Damar Zayıflamasına Doğal Çözüm: Atkestanesi

Ameliyatsız Basur  Tedavi Yöntemleri

Belli bir dönem diyet uygulaması yapılmasına rağmen iyileşmeyen hemoroid vakaları ameliyatsız yöntemlerin kullanılması sonucunda ortadan kaldırılmaktadır. Hasta bireyin iş ve sosyal yaşamını kesintiye uğratmadan uygulanabilen ameliyatsız hemoroid tedavi yöntemleri, iyileşme sürecinin kısaltılması anlamında da oldukça etkilidir. Non invaziv, yani cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavi yöntemleri arasında,

• Kızılötesi koagülasyon

• TDH yöntemi

• Lastik bant ligasyonu

• Skleroterapi ilk sıralarda yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Çinko Hapı Reçetesiz Alınır mı?

Kızılötesi  koagülasyon  tekniği

Basur tedavisi kapsamında kullanılan yöntemlerden biri olan kızılötesi koagülasyon tekniğinde makattan içeri girilmek suretiyle hemoroid damar köklerine kızılötesi ışın uygulanması söz konusudur. Hemoroide giden kan akımını durdurmak adına yapılan bu uygulama sonucunda hemoroid bölgesindeki damar duvarının yapısı bozularak kan ile beslenme imkânı kalmayan hemoroid yastıkçıklarının küçülmesi ve eski haline dönmesi sağlanır.

TDH Yöntemi

Vücuttaki damarların nerelerden geçtiğini tespit edebilecek şekilde geliştirilmiş bulunan doppler cihazıyla yapılan TDH uygulamasında, hemoroide giden damarlar tespit edilerek işaretlenmekte,  işaretlenen damarlar bir başka cihazla kapatılarak bağırsağın içine doğru çekilmektedir.

Lastik bant ligasyonu

Ameliyatsız bir basur tedavi yöntemi olan lastik bant ligasyonu uygulamasında amaç hemoroide giden kanın durdurulmasıdır. Uygulama sırasında makat bölgesinden içeri giriş yapılmakta ve hemoroid damarlarının köküne bir bant yerleştirerek hemoroidin iç tarafa yani yukarı doğu asılması sağlanmaktadır. Böylece özellikle sarkmış ve olağandan daha büyük hale gelmiş yastıkçıklar tedavi öncesi hale yeniden dönüş sağlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Corona Virüsü Türkiye'de Salgına Dönüşür mü?

Skleroterapi

Ameliyatsız Hemoroid tedavisi yöntemlerinden biri de skleroterapi olarak bilinen uygulamadır. Bu yöntemde makat bölgesine giriş yapılarak biyokimysal ilaç enjekte edilmekte, böylece hemoroide giden damarların çapı daraltılarak bölgeye gelen kan miktarının azalması sağlanmaktadır.

Tedavi edilmediğinde bireylerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen gerek sağlık gerekse psikolojik olarak sorun yaşanmasına sebep olan hemoroid hakkında daha geniş bilgilere sahip olmak ve ameliyat olmadan bu sorundan kurtulmak için https://climed.com.tr/tedaviler/hemoroid-basur-ameliyatsiz-tedavi-yontemleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Böylece, kısa süre içerisinde yaşamınızı kâbusa çeviren bu dertten sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce