Ekonomi

Hisse Senedi Hesabında Blokeli Tutar Ne Demek?

Yatırım ile uğraşan kişilerin, hisse senedi hesabında blokeli tutar ne demek? Sorusunu sorma ihtimalleri bulunmaktadır. Burada hisse senedi hesabındaki blokeli tutar, kişinin hesabında bulunan paradan belirli bir miktarın hesap sahibi tarafından kullanılamamasına neden olur. Bu paranın tutulma sebebi genelde yatırım yapan kişinin açmış olduğu pozisyonların korunması ve yapılan işlemler sırasında ihtiyaç duyulan teminat miktarının güvenceye alınması amaçlanır.  

Hisse senedi hesabında blokeli tutarı ne demek? Yukarıdaki paragrafta açıkça belirttik. Bu blokeli hesaptan, para miktarı azaldığı takdirde kişinin hesabında bulunan para miktarında da azalmanın olduğu görülmektedir. Fakat blokeli hisse senedi hesabından, karşı tarafın belirli bir tutar alması, kişinin geri kalan blokeli miktarı kullanabileceği anlamına gelmez.  

Hisse senedi hesabındaki blokeli tutar, kişinin blokeli kısımda yer alan parayı kullanması konusunda sorun çıkarır. Kişi hesabından parayı çekmek istediğinde ise hesap para çekimine izin vermez. Söylemiş olduğumuz tüm bu sorunlar, hesabın tamamı için değil sadece hesapta bulunan blokeli hisse senedi kısmını ilgilendirmektedir. Hisse senedinde bloke edilen kısmın kullanılabilmesi adına ise aracı kurum ile sürecin konuşulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.