Ekonomi

Bist 100 Çıkarılacak Paylar Ne Demek?

Borsa İstanbul içerisinde işlem gören ve işlem hacmi en yüksek 100 hisse senedi için Bist 100 ifadesi kullanılır. Bazı haberlerde ve Bist duyurularında ‘Bist çıkarılacak paylar, alınacak paylar’ listeleri ile karşılaşabilirsiniz. Bist 100 çıkarılacak paylar demek, dönemsel ölçüm sonucunda listenin yeniden düzenlenmesi sonucu başka pazara düşen düşen hisseleri ifade etmektedir. Bu hisselerin çıkarılması her zaman düşüşte olmasının yanında kötü bir durumda ya da cezalı olduğu anlamına gelmemektedir. Bu sebepten dolayı bu tür hisselere sahip yatırımcıların acele ve heyecanla karar almaması gerekmektedir. Bu konuda size en doğru bilgiyi SPK lisanslı yatırım danışmanınız verecektir. Bundan dolayı yüksek maliyetlerde aldığınız hisseleri bir anda heyecanla hareket edip ölü fiyatlara satmamak için lisanslı danışmanınız ile hareket ediniz.

Bist Alınacak Paylar Ne Demek?

Bu tabir ise girişte anlattığımızın tam tersini ifade etmektedir. İlk 100 sırada işlem hacmi olarak en yüksek seviyelerde hareket gören hisse pazarına alınan paylar çıkarılan payların yanında listelenerek sıralamada onlar yerine hangilerinin geleceği açıkça ifade edilmiş olur. Böylelikle en temel anlayış olan şeffaflık kavramı piyasada tam anlamıyla yerine getirilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds