Hristiyanlıkta Ariusçuluk (Arianizm-Aryanizm) Nedir? Ariusçuluk Mezhebi

Ariusçuluk nedir ve ne anlama geliyor? Ariusçuluk nasıl bir dindir? Daha önceki yazılarımızda Hristiyanlıktaki farklı görüş ve yorumların neler olduğu ve nasıl ortaya çıktığı hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Ariusçuluk” kavramından söz edeceğiz.

Ariusçuluk Nedir?

Ariusçuluk, Hristiyanlığın bir koludur. Yaygın Hristiyan görüşüne göre İsa, Tanrı’nın oğludur ve tıpkı onun gibi gerçek bir Tanrı’dır. Ancak Ariusçuluk akımına göre İsa, bir Tanrı değildir; sadece ve sadece ikincil ve bağımlı bir Tanrı karakterine sahiptir. Daha açık bir ifadeyle İsa, gerçek ve “kadir-i mutlak” bir Tanrı değildir.

İlginizi Çekebilir:  Hz. Ebubekir’in Halife Seçilmesi

Ariusçuluk’ta İsa, etten kemikten yaratılan biridir. Ancak diğer yaratılanlardan ayrı olarak yarı-tanrı rolündedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ariusçuluk, Teslis inancını reddetmiş ancak kendi öğretilerinde de “çok tanrılı bir inancı” benimsemiştir. Zira İsa’nın yarı tanrı oluşu bunu kanıtlamaktadır.

Bu görüşe göre Tanrı, İsa’yı yaratmıştır ki bu Hristiyanlığın tüm mezhepleri tarafındna böyle kabul edilir, o halde Tanrı’nın yarattığı bir kişi, Tanrı’dan daha üstün olamaz ve bu nedenle İsa, Tanrı ile eş değer değildir. Yuhanna İncili’nde ise bu görüşü destekleyen İsa’nın ”Tanrı benden daha büyük” sözleri yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İnsan Kıyafetiyle Karşılanır, İlmiyle Ağırlanır ve Edebiyle Uğurlanır

Öte yandan bu görüşün güçlüler, soylular ve din adamlarının önünü açmak adına Hristiyanlığın diğer mezhepleri tarafından reddedildiği dile getirilen Ariusçuluk, İznik Konsülü ile tasfiye edilmiş ve ortadan kaldırılmıştır. Günümüzde bu dini öğretinin temsilcileri ise Yehova’nın Şahitleri olarak bilinen tarikattır.

Ariusçuluğun İznik Konsolü ile beraber ortadan kaldırılmış ve bu görüşün taraftarları öldürülmüştür. Böylece, Orta Çağ’da sert bir dini yapı ortaya çıkmıştır. Ayrıca İznik Konsülü ile beraber yozlaşmış eski yunan öğretileri ve İsa’nın öğretilerine ters bir kilisenin birlikteliğiyle günümüz Katoliklerin katı prensiplere dayanan dini yapısının temeli atılmıştır

İlginizi Çekebilir:  Zekat ve Sadakanın Faziletleri Nelerdir?

Ariusçuluk ile İlgili Aramalar

Google’da Ariusçuluk ile ilgili arama yapan kullancılar aynı zamanda şunları da aradı; iznik konsili iznik konsülünde kaç incil vardı iznik hristiyanlar için neden önemlidir, ariusçuluk mezhebi, arisusçuluk ne demek, ariusçuluk diğer mezheplerden farkı nedir, ariusçuluk iznik konsülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara