Televanjelizm Nedir? Televanjelist Kime Denir?

Televanjelist ya da Televangelist. Tanrı’yı kıyamete zorlamak şeklinde özetlenebilen Armageddon inancına sahip Evanjelist Hristiyanların misyonerlik faaliyetlerini televizyon ve çeşitli medya kanallarından yapan vaizlere verilen isimdir. Televanjelist kelimesi, tele ve evanjelist kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir tabirdir ve Televanjelist, sıklıkla Hristiyan ülkelerin (Amerika Birleşik Devletleri gibi) radyo, televizyon ve gazete gibi medya kanallarında Hristiyanlık propagandası yapan din adamlarına denir.

Televanjelizm ise yapılan bu propaganda ve misyonerlik faaliyetlerinin genel adıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kur’an-ı Kerim’i Nasıl Okumalı? Kur’an Okuma Adabı Nedir?

Televanjelistler, Hristiyanlık dininin gereklerini ve hükümlerini televizyon, radyo ve gazete gibi kanallarla halka iletir ve genellikle televanjelistler, hitap yeteneği olan, düzgün giyinimli ve de iyi bir diksiyona sahip insanlardır.

Televanjelistler, hedef kitlesi olan televizyon ve radyo izleyicisi/dinleyicini Hristiyanlık dinine ikna etmeye çalışırlar. Bu kapsamsa söz konus programlarda temel ikna teknikleri, etkili konuşma ve dinleyiciyi etkileme gibi unsurların ön plana çıktığını görürüz. Yine bu bağlamda söz konusu programlarda, “Jesus Love You”, “Jesus Will Save You” gibi sloganların oldukça fazla kullanıldığı görülür.

İlginizi Çekebilir:  İfk Hadisesi (Olayı) Nedir? İfk Hadisesi Hangi Surelerde Anlatılmıştır?

Zamanın geleneksel misyoneri olan Dominiken rahibi Bartelomo de las Casas’ın Güney Amerika’da yapmış olduğu Hristiyanlık propagandasının modern haline televanjelizm denir.

Fakat televanjelistlerin Hristiyanlıktan farklı olarak Evanjelist bir bakış açısını yansıttığını ve söz konusu görüşün misyonerliğini yaptığını savunanlar da vardır.

İlginizi Çekebilir:  Kadınlarla Tokalaşmak Haram Mıdır? Hadisler ve Rivayetler Işığında Hükmü Nedir?

Sömürge dönemi İngiltere ve Fransa’nın Afrika’daki kabileler arasında yaptığı misyonerlik faaliyetlerinin modern zamandaki karşılığı olan televanjelizm, özellikle televizyon kanallarında sıkça yapılan bir propaganda türüdür.

Ülkemizdeki dini programlardan farklı olarak televanjalistler, sadece kişiyi ihya etmeye, Hristiyan inancını kabule çalışır. Bu yönleriyle bizdeki Nihat Hatipoğlu gibi dini program yapan isimlerden ayrılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat