Hummalı (Çalışmak) Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Hummalı çalışmak nedir, hummalı çalışma başlattı ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “hummalı çalışmak” ifadesinden söz edeceğiz. 

Hummalı Çalışmak Nedir? Ne Demek? 

  • Çok çalışma, bir konu veya mesele üzerinde çok yoğun ve hararetli bir şekilde çalışma, gayret etme anlamında kullanılır. 
  • Ateşli. 
İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Müteessir

Örneğin bir işin yetişmesi için şirket tarafından tüm çalışanlara verilen talimat doğrultusunda çalışanların normal zamanki temposundan daha fazla efor sarf ederek çalışması hummalı çalışma diye ifade edilen duruma örnek olarak gösterilebilir. 

Genelde televizyon kanallarında veya gazetelerde kullanılan klişelerdendir. Örneğin belediye hummalı bir çalışma başlattı, olayın ardından bakanlıkta hummalı bir çalışma var, zanlının yakalanması için polis ekipleri hummalı bir çalışma içinde gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanıma denk gelebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  Müdana Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Cümle İçi Kullanımı 

Geceler ve gündüzler, tıpkı tarihin daha erken dönemlerinde olduğu gibi dairesel bir döngü içimde birbirini kovalıyor olsa da, yine eskisi gibi sabah akşam olsa da, ortada başka bir zaman algısı kalmamıştı. Tüm zaman algısı, tıpkı hummalı bir hastaya benzeyen bir milletin öfkeli hararetinde yitip gitmişti.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens, Sayfa 357 – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara