Otomobil

Hyundai Check Engine Arızası

Elentra, Getz, Accent, Sonata veya SantaFe, modeli hiç farketmeksizin Hyundai aracınızda ‘check engine’ lambası mı yandı? Bu yazıda muhtemel sebepleri sıraladıktan sonra ışığı söndürmeniz için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Check Engine için Türkçe çeviri yapmamız gerekirse motoru kontrol ettirin manasına gelmektedir. Bu ışığın yanması için tek bir neden olmamakla beraber bu arızayı gördüğünüzde endişelenmekte haklısınız. Gerçekten de çok da basit olmayan hatalar check engine lambası yanmasına sebep olmuş olabilir.

Check Engine Arızası Sebepleri Nelerdir?

Yakıt Kapağındaki Bir Anormallik

İlginç gelecek fakat yakıt kapağında bulunan bir gevşeklik yakıt basıncını düşürüp yakıtın buharlaşmasına müsade ederek hem yakıt tasarrufunu engeller hem de check ışığı yakar.

Katalikitik Konventör Arızası

Katalitik konventör aracınızın emisyonu düşüren önemli bir parçasıdır burada oluşabilecek her hangi bir tıkanıklık aracınızın çekişten düşmesine sebep olacağı gibi check lambası da yakar.

Buji Arızası

Bujinin kendisinde ya da tellerinde oluşan bir hata ateşleme sisteminin sıkıntıya girmesine sebep olur. Aracın geç marş alması çalışırken teklemesi gibi problemler de bu arıza dolayısıyla olur.

Oksijen Sensörü Arızası

Oksijen sensörünün görevi tam olarak hava-yakıt karışım oranını ayarlamak için beyne yanma odasına gelen oksijen oranını bildirir burada oluşacak bir hata check engine lambası yakar.

Hava Akışmetre MAF Sensörü Arızası

Bu sensör oksijen sensörü ile ölçülüp beyin tarafından uygun görülen oranda oksijenin yanma odasına girmesini sağlar. Burada oluşacak bir hata araçta yığılmalara sebep olur ve check lambası yakar.

Check engine arızasına sebep olabilecek tüm maddeler bunlardan ibaret iken, bu ışığın yanma biçimi de size sorunun şeklini işaret ediyor olabilir.

Check Engine Lambası Arada Bir Yanıyor

Böyle bir durumda sensörler araçta bir arıza olduğunu ya da olmak üzere olduğunu bildirir. Sürüşe dikkatli bir şekilde devam edin. Arada bir yanıyor diye kesinlikle ihmal etmeyin.

Check Engine Lambası Sürekli Yanıyor

Aracınızın ECU okuyucuları kesin bir arıza tespit etmiştir. Aracınızın sürüşünde her hangi bir anormallik sezmiyorsanız aracınızı yavaş kullanarak derhal servise gidin. Anormal bir ses ve yığılma çekmeme gibi bir durumda aracınızı zorlamadan çekici çağırın.

Check Lambası Yanıp Sönüyor

Yanıp sönmesi en riskli durum olduğundan aracınızı yavaşlatıp kenara çekmenşz gerektiğini işaret eder. Hiçbir suretle sürüşe devam etmeyin. Sürüşe devam etmek hem güvenlik açısından hem de çok daha büyük masraflara sebebiyet verebileceğinden risklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds