Otomobil

EPC Işığı Neden Yanar? Arıza Nasıl Giderilir?

Aracınızda yanan EPC (Electronic Power Unit) ışığı önemli bir arızanın belirtisi olabilir. Bu duruma çözüm getirmek için yazımızı detaylı bir şekilde okuyun. Ardından sorunu çözmek için ustanıza ya da yetkili servise başvurun. EPC lambası tüm VAG grubu araçlarda yani örnek vermek gerekirse Volkswagen, Audi, Seat (Passat, Golf, A4, A6) modellerinde yanmaktadır. Bu genel bir hata kodu olmakla beraber net teşhisi koymanın yolu araç beynine bağlanmak olacaktır.

EPC Işığı Neden Yanar?

EPC ışığı güç kontrol ünitesiyle alakalı bir arızadır ve direkt olarak motor arıza lambası ile karıştırılmamalıdır. Işığın yanma sebebi gaz kelebeğinde bir arıza olması muhtemel olsa bile. Aşağıdaki sebeplerden dolayı da yanabilir;

  • Direksiyon kutusu (elektronik direksiyon ya da direksiyon hidroliği arızası),
  • Fren pedalında arıza ya da fren hidroliğinde bulunan bir arıza,
  • ABS sistemi ve ilgili sensörlerde meydana gelen bir arıza,
  • Araç tesisatında bulunan bir arıza,
  • Düşük ihtimal olmakla birlikte aracın ECU yani beyninde meydana gelen bir arıza

Sebebiyle yanabilir. Bu arızalardan hangisinin net olarak çözebilmeniz için servise giderek uygun cihaz ile aracınızın beynine bağlanıp hata kodlarını okumanız gerekmektedir. Eğer aracınız sürüş sırasında direksiyon sertleşmesi, ABS sertleşmesi gibi bir arıza veriyor ise beyinciye uğramadan direkt mekanik ustasına aracınızı tamir ettirip bu hata kodunu sildirebilirsiniz. 

EPC Işığı Arada Bir Yanıyor

Bu durumda ise aracınızın EPC sisteminde hata okumasına sebebiyet verecek şekilde bir kullanım olabilir. Ya da aracınızda ani fren yaptınız ve ABS devreye girmediyse araç sensörlerde olan hatayı o anda okuyarak arızaya geçmiş olabilir.

EPC Işığı Silme Resetleme

Bu bir arıza belirtisi olduğu için öncelikle mutlaka arıza tespit edilmeli ve giderilmelidir. Ardından aracın beynine bağlanarak hata kodları silinebilir. Direksiyon ya sa konsoldan erişilen araç menüsünden bu ışığı silmek veya resetlemek mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds