İaşe Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

İaşe nedir? Ne demek? İaşe kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “iaşe” kelimesinden söz edeceğiz. İşte kısaca “iaşe” kelimesi. 

İaşe Nedir? Ne Demek? 

İaşe, isim. Birden fazla anlama gelen iaşe kelimesinin sahip olduğu anlamlar şöyledir;

• Bakma 

• Besleme 

• Yaşatma 

• Geçinme 

Öte yandan günümüzde iaşe kelimesi daha çok askeri alanda kullanılan bir kelime olmuştur. Aynı zamanda tarihte Osmanlı Devleti’nin Fiskalizm ve Merkantalizmin dışındaki üçüncü ekonomik politikası ise iaşecilik olmuştur. Kısaca “iaşecilik” kavramına göz atalım.

İaşecilik Nedir? 

Osmanlı Devleti’nin temel ekonomi politikaları arasında yer alan iaşeciliğe göre devlet, vatandaşlarının ihtiyacı olan tüm ürünleri ülke içinde bulundurmalıdır. 

Aynı zamanda Osmanlı ordusunda askerlerin yemek ihtiyaçlarını karşılamak için bir “iaşe teşkilatı” da kurulmuştur. 

İaşe Kelimesinin Kökeni Nedir?

İaşe kelimesi, Arapçadan dilimize geçmiş bir sözcüktür. Aynı zamanda “maişet” kelimesi de iaşe kelimesiyle aynı kökten türemiştir. 

İaşe Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı 

Kadının bir diğer görevi; geleneksel şehirde büyük sorun olan iaşe kıtlığının giderilmesi ve civar yerlerdeki kaynaklardan teminini gözeterek, istifçilik ve karaborsacılık benzeri yolsuzlukları önlemekti.

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı, İlber Ortaylı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber