Müstelzim Nedir? Ne Anlama Geliyor? Anlamı Ne?

Müstelzim nedir? Müstelzim kelimesinin anlamı nedir? Müstelzim ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müstelzim” kelimesinden, anlamından, cümle içinde kullanımından ve kökeninden söz edeceğiz. İşte kısaca müstelzim kelimesi. 

Müstelzim Nedir? 

Müstelzim, isim. 

Müstelzim kelimesinin sahip olduğu anlamlar kısaca şöyledir;

İlginizi Çekebilir:  Diskur Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

• Lazım gelen,

• Lüzumlu 

• Elzem 

• Gerektiren 

Var olması, bulunması, meydana gelmesi gerekli olan şeyler için kullanılan müstelzim kelimesi, günümüzde artık kullanılmayan ve kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer alır.

Müstelzim Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Müstelzim kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Yine aynı şekilde lazım, elzem gibi kelimeler de aynı kökten türemiş kelimelerdir. 

Müstelzim Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı 

İlim maalesef ameli müstelzim değildir. İnsan, mesela sigara ve içkinin sıhhat için ne kadar zararlı şeyler olduğunu bilir de bilgisiyle amel edip bu iptilâlardan kolayca vazgeçemez. Zira ilmin kaynağı zeka, amelinki ise iradedir. İrade terbiyesinin hakkiyle mahsul verebilmesi için ona erken başlamak lazımdır. İtiyatlar kökleştikten ve huylar iyice yerleştikten sonra bu terbiye gayet güçleşmekte ve mahsul vermek için bir Eyüp sabrı istemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Berhava Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara