IBAN Formatı Hatalı Ne Demek?

IBAN formatı hatalı uyarısı cepten ya da bilgisayardan başka bir hesaba havale-eft yaparken karşınıza çıkabilecek bir hata türüdür. IBAN numarası bankanızın bulunduğu ülke, şube kodu gibi tüm detayları barındıran 26 haneden oluşan bir şube kodudur. IBAN no sayesinde ayrı ayrı şube kodu, hesap numarası ve banka bilgisi gibi detaylara ihtiyacınız olmadan direkt olarak para transferi yapabilirsiniz.

Para transferi esnasında format hatalı ya da IBAN hatalı uyarısının sebebi ise aşağıdakilerden biri olabilir;

  • IBAN no eksik, IBAN kodu 26 haneden oluşur bunu fazla yazmanıza alan izin vermese de eksik yazdığınızdan dolayı hata alıyor olabilirsiniz,
  • TR kodu kullanılmamış, çoğu banka siz başına eklemeseniz dahi IBAN başına otomatik olarak ‘TR’ ibaresini eklemekte. Ancak sistem otomatik eklemediği durumda sizin eklemeniz gerekecektir.

Bunların haricinde hatalı bir numara girilmesi halinde böyle bir hesap yok ya da numara hatalı gibi bir uyarı çıkar. Yani format ile ilgili bir hata sizin girdiğiniz rakamlarla alakalı bir eksiklikten dolayıdır. İşlem esnasında problem yaşamaya devam ediyorsanız kağıda yazmak yerine göndericiden mesaj yoluyla bu hesap numarasını göndermesini isteyiniz. Böylelikle kopyala-yapıştır işlemi ile hata yapma riski ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.