IBAN Paylaşmak Suç mu?

Son zamanlarda dolandırıcılık olaylarının fazlasıyla artık göstermiş olması nedeniyle bırakı kişisel bilgileri, iban numarası paylaşmak riskli mi? Suç mu? Soruları dahi vatandaşların aklına gelebiliyor. Bir önceki yazımızda iban paylaşmanın riskli olup olmayacağı hakkında bilgi vermiştik şimdi ise IBAN paylaşmanın suç boyutundan bahsedeceğiz, tabi böyle bir boyut varsa hangi durumlarda suç sayılır gelin beraber bakalım.

Firmalar ya da şahıs işletmelerinin iban numarasını herkese açık bir şekilde internet sitelerinde ödeme almak için paylaştıklarını düşünürsek, bunun suç olmadığını anlayabiliriz. Zaten mantık olarak iban numarası sizin hesabınızı gösteren bir numaradır içinden şube kodu hariç başka hiçbir veriye ulaşamazlar.

IBAN paylaşmanın suç olduğu tek durum ise yardım adı altında bir kurumdan izin almaksızın internet veya başka kanallarla para toplamaya kalkarsanız kanunen suç işlemiş olursunuz. Bu tamamen izne tabi bir faaliyettir. Burada yine iban paylaşmak dolaylı olarak suç sayılmış oluyor. Çünkü direkt olarak o numarayı paylaşma eylemi değil, izinsiz yardım toplamaktan hakkınızda işlem yapılıyor.

Sizin hesabınızı yasadışı şeyler ile ilgiki kullanıp suç işleme ihtimallerini düşünürseniz bu saçma olacaktır. Bunda da bir ihtimal hariç size yanlışlıkla para atıldığını söyleyip acil geri isteyen birisine sıfırları karıştırıp veya o anki sokak tabiriyle tezgah denilen karmaşanın içinde kalarak dolandırılabilirsiniz. Bu yüzden bir yere para gönderip alırken mutlaka ne işlem yaptığınız hakkında detaylı bilgi sahibi olup, olaya hakim olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.