Balata Arabanın Neresinde Bulunur?

Aracınızı daha iyi tanıyıp yolda müdahale edemeyeceğiniz parçalar da olsa arızanın ne ile akalalı olacağını tahminde bulunabilmeniz ve aracınıza hakim olabilmeniz için araçta ne nerededir? Serisine balata arabanın neresinde yazısı ile başlıyoruz.

Bahsedeceğimiz fren balatası araçta fren yaptığınız durumlarda yüksek sıcaklıkla diski sıkıştırıp eğmesini engellemek ve daha sağlam bir tutuş sağlamak için aradaki belli bir km sonra değişen fren balatasıdır. Bu tam olarak fren diskinin üstünde bulunur ve baskı uygulayarak frenleri sıkıştırdığınızda arada sıkı bir sürtünme ile yüksek sıcaklığa dayanarak güvenli bir duruş mesafesi sağlar.

Balata kontrolü göz ile yapılabilmekle beraber her servise gittiğinizde usta tarafından bakım zamanlarında mutlaka kontrol edilmeli riskli seviyelere gelmeden yenilenmelidir. Aksi takdirde hem duruş mesafeleriniz aşırı olarak uzayarak kaza riskine sebep olacak hem de diskinizi sıcaklık etkisiyle yamultup size çok daha büyük masraflar açacaktır. Bundan dolayı km takibi yapıp tamamen erimesini beklemeden değişim çok önemlidir.

Araçta ön, arka ve el freni balatası olmak üzere farklı gruplarda balatalar bulunur kontroller sırasında her biri ayrı ayrı kontrol edilmelidit. El freni balatası diğer balatalar gibi çabuk bitmese de en azından el freni teli gevşemesi var mı? Var ise değiştirilsin. Şeklinde sorgulama yapmakta fayda olacaktır. Maliyet olarak farklı markalar ve yan sanayi çok fazla olmakla beraber sonraki yazılarda bahsedecrğimiz ötme problemi yeni ucuz balatalı araçlarda yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: