Hukuk

İcra Takibi Ne Kadar Sürer?

İcra takibi, belirlenen bir resmi anlaşmadan sonra gerekli ödemelerin yapılmaması sonucunda yönelinen bir dava türüdür. Davanın açılmasıyla birlikte borçlu olan kişi için resmi şekilde takibi yapılması ve gerekli kararların mahkeme tarafından alınması istenmektedir. Bu alanda yapılan işlemlerde kişiler farklı soruları bizlere yönelterek merak edebiliyorlar. Özellikle bu sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan “İcra Takibi Ne Kadar Sürer?” detaylı ve pratik yanıtı olan bir sorudur.

İcra takibi davalarının açılması süresi ortalama 10 gün kadar alabilmektedir. 10 gün içerisinde kişilerin hakkında detaylı araştırmalar yapılarak borç ilişkisi belirlenir. Devamında dava süreci hızlı şekilde başlayarak kişilerin anlaşması sağlanır.

İcra takibi avukatlar aracılığı ile açılabilen ve oldukça ciddi noktalardan geçen bir işlemdir. İşlemin başlamasının ardından alacaklı olan kişiler, belirlenen borç ilişkisine kadar davanın sonuçlanmasını beklemek zorundadırlar. Özellikle bu dava türü anlaşmaya dayalı olduğu için iki tarafında birbirlerine sundukları gerekçeler, davanın sonuçlanması için fazlasıyla önemlidir. Sürenin uzaması bakımından ise borç takibi yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.