Kelimeler

İdare-i Maslahat Ne Demek?

İdare-i maslahat nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca idare-i maslahat teriminden söz edeceğiz.

İdare-i Maslahat Ne Demek?

Bir işin baştan savma yapılması, üzerine düşülerek yapılmaması ya da işin bir şekilde yürütülmeye çalışılması gibi anlamlara gelir. Burada deyimdem kast edilen, yapılacak ya da yapılmakta olan işin amacına uygun ancak vasat bir şekilde yerine getirilmesidir. Aynı zamanda işin kalitesi, hızı ve yetkinliği gibi konularda da ehliyet ve mutmain olma gibi hususlar göz ardı edilir.

Bürokratik kurumların en büyük sorunlarından biri zamanla kadrolaşmaya ve şişkinliğe neden olmasıdır. Garanti bir gelir veya kariyer kapısı vaat eden bürokratik kurumlarda işleyiş, genelde yavaş ilerlediğinden buradaki işlemler de yavaş ve ortalama düzeyde yapılır. Ancak her bürokratik kurumda idare-i maslahatçılık genel-geçer bir yöntem değildir. Nitekim bu tarz kurumlarda işin iyi kötü yapılması değil layıkıyla yerine getirilmesi önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.