Deyimler ve Atasözleri

Yaptığın Bana Öğrendiğin Sana Ne Demek?

Yaptığın bana öğrendiğin sana nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan ya da kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”yaptığın bana öğrendiğin sana” deyiminden söz edeceğiz.

Yaptığın Bana Öğrendiğin Sana Ne Demek?

Genelde anneler tarafından kızlarına yönelik sarf edilen bir sözdür. Yani yaptıklarınız aslında sizin sadece annenize ya da evinize bir hizmet ya da angarya değil aynı zamanda yarın işinize yarayacak bilgi veya tüyolardır. Bunlar ileride sizin işinize yarayacak ve o zaman aslında bu yaptıklarınızın bir anlamı olduğunu göreceksiniz. Ancak bu görüş, tabi ki annelerin görüşleridir. Yani onlar böyle düşünürler.

Gerçekten de bugün aslında angarya olarak gördüğümüz bazı hususlar yarın bizim işimize yarayabilir ve bu yaptıklarımızdan istifade edebiliriz. Ayrıca anne babalarımız bizi kendi işlerini kolaylaştırmak için değil işi öğretmek için zorlayabilirler. Fakat bunları gerçek anlamda yarın bir gün işimize yarayabilecek şekilde öğrenmemiz gerekir. Şayet bunları bir angarya ya da ebeveynlere kolaylık olsun diye yapıyorsak yaptığımız işlerden istifade etmemiz de zor olacaktır. Sözün kısası bu deyim aslında balık vermek değil balık tutmayı öğretmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.