Kelimeler

Birde Nasıl Yazılır? Bitişik mi Ayrı mı?

Birde nedir ve birde kelimesinin doğru yazılışı nasıldır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelimelerin nasıl yazıldıklarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”birde” kelimesinin nasıl yazılacağından söz edeceğiz.

Birde Nedir?

  • Bu haliyle kelimenin birinci sırada yer alan, birde yer alan anlamı vardır. Kelime bu haliyle herhangi bir anlam ifade etmez.

Birde Nasıl Yazılır?

Birde kelimesinde yer alan -de eki bağlaç görevinde olduğu için ayrı yazılır. Kelimenin istisna bir anlamı olduğundan kelimenin bitişik yazımı Türkçe kurallarına aykırıdır.

”Şunu şunu yap bir de bunu yap” gibi çeşitli cümle içi kullanımlarıyla akılda kalabilecek bir anlama sahip olan ‘birde’ kelimesi, Türkçede en çok yapılan yazım hatalarından biridir.

Birde kelimesi yukarıda da söz ettiğimiz gibi başlı başına bir anlamı olmayan ya da zorlama bir anlamı olan kelimedir. Kelimenin bu haliyle anlamı ‘birde yer alan”, ”birinci sırada olan” şeklindedir. Ancak bu anlamları karşılayan Türkçede daha kullanışlı kelimeler olduğundan ‘birde’ kelimesi bu anlamların yerine kullanılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds