İhbarat Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İhbarat nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? İhbarat kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ihbarat” kelimesinden söz edeceğiz.

İhbarat Nedir? Ne Demek?

  • Haber vermeler
  • Haberler
  • Bildirilen haberler, ihbarlar
İlginizi Çekebilir:  Uslamlama Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Aynı zamanda kelimenin bildirilen veya aktarılan hadisler anlamı da bulunmaktadır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

İhbarat Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ”haber” sözcüğüdür. Yine aynı şekilde ”istihbarat”, ”muhbir”, ”muhabir” gibi kelimeler de aynı kökten türemiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Vizyoner Nedir? Kime Denir? Vizyon Sahibi Olmak Nedir?

İhbarat Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”ihbarat” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

İhbarat Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Âl-i Beyt’in başına gelen ve ümmetin ileride mazhar olacağı hâdisata dair pek çok ihbarat-ı sadıka-i gaybiyesi kısmından cüz’î birkaç misaline işaret edeceğiz. Ve şu hakikat tamamıyla anlaşılmak için, altı esas mukaddime olarak beyan edeceğiz:

Mektubat, Bediüzzaman Said Nursî

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Künde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara