Mütenevvia Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Mütenevvia nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Mütenevvia kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “mütenevvia” kelimesinden söz edeceğiz.

Mütenevvia Nedir? Ne Demek?

  • Çeşit çeşit olan, birbirinden farklı özelliklere sahip.
  • Çeşitlendirilmiş.

Eski gazetelerin genelde başlarında muhteviyatını ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Aynı şekilde birkaç kitabın ciltler halinde bir kitapta birleştirilmesinde de denmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Ele Ayağa Düşmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Mütenevvia Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ise çeşit anlamına gelen ”nev’i” sözcüğüdür. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Mütenevvia Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”mütenevvia” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Daha çok dergi ve kitaplar için kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Müstehzi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Mütenevvia Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Ey birader! Bu mes’elede olan hayal-meyal belâgat, bu esalib ile sana öyle bir şecereyi tersim eder ki; cesîm urûku müteşâbike, uzun boğumları mütenasika ve müteşaib dalları müteanika, meyve ve semeratı mütenevvia olan bir şecere-i hakikat sana tasvir eder. Eğer istersen Altıncı Mes’ele’ye temaşa et. Zira çendan müşevveş ise bir derece bu mes’elenin bir parçasına misal olabilir.

Muhâkemat, Bediüzzaman Said Nursî

İlginizi Çekebilir:  Tarafeyn Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir