Kaan Ayhan Neden Asker Selamı Vermedi?

Dün akşam oynanan ve 1-1 sona eren Fransa Türkiye maçının ardından Kaan Ayhan’ın asker selamı vermemesi gündeme geldi. 81. dakikada Hakan Çalhanoğlu’nun kullandığı serbest vuruş sonrasında uzak kale dibinde topu ağlarla buluşturan Kaan Ayhan, milli oyuncuların asker selamı seramonisine katılmadı. Kaan Ayhan’ın asker selamı vermemesi üzerine milli oyuncu Merih Demiral, Ayhan’ı uyararak selam vermesi konusunda uyardı ancak Kaan Ayhan asker selamı pozu vermedi.

Maç sonrası Kaan Ayhan’la yapılan röportajda ise milli oyuncu “asker selamı vermek istemiyorum” şeklinde bir demeç verdi.

Bazı taraftarlar ise “asker selamı vermeyecekse neden Türk milli takımını seçti, Alman milli takımını seçseydi” diyerek milli oyuncuya sitem etti.

İlginizi Çekebilir:  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça’dan Öğretim Görevlisi Emre Özyetiş’e: Okulumda Kız Gibi Hoca İstemiyorum

Kaan Ayhan Neden Asker Selamı Vermedi?

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı harekatının ardından pek çok futbolcu gerek sosyal medya hesaplarından gerekse sahadan Türk askerlerine selam vererek operasyona destek verdi. Türkiye’de oynayan oyunculara herhangi bir tepki gelmezken yurt dışında oynayan oyunculara asker selamı hareketinden dolayı çeşitli yaptırımlar oldu.

Avrupa’da oynayan İlkay Gündoğan ve Emre Can’ın operasyonla ilgili desteklerini açıklamasının ardından kulüplerinden gelen baskıdan dolayı desteklerini geri çekmek zorunda kaldılar.

Yine aynı şekilde Bundesliga 2’de forma giyen Cenk Şahin, operasyona destek verdiği için kulübü tarafından kadro dışı kaldı.

Özellikle Avrupa’da oynayan futbolcular, kariyerleri olumsuz yönde etkileyeceği için asker selamı vermekten kaçınıyor. Oynadığı takımların gözde oyuncularından olan bu isimler, muhtemel bir yaptırım karşısında kulüplerinden maddi bir ceza alabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Şimdi Kudüs, İsrail’in Başkenti mi?
Cenk Şahin bu paylaşımı nedeniyle kadro dışı kalmıştı

Dün akşamki maçta golü atmasına rağmen asker selamı vermeyen Kaan Ayhan’ın selam vermemesindeki en önemli neden de bu baskı. Avrupa’daki kulüpler, operasyona karşı çıktıkları ve Türkiye’nin bir insanlık suçu işlediklerini (!) düşündükleri için herhangi bir oyuncusunun operasyona destek vermesini istemiyor.

Kaan Ayhan, milli takım için en gerekli olanı yani sahadan en az bir puanı getirecek olan golü atmıştır. Gol sonrasında asker selamı vermemesi onun kalitesi veya vatanseverliği hakkında bir bilgi vermez. Aksine onun bu hareketinden dolayı vatanseverliğini veya milli duygularını eleştirmek bir o kadar yersiz ve saçmadır.

İlginizi Çekebilir:  Erbil'de Kürtlerin Türk Bayrağını Yakması

Kaan Ayhan’ın Türk milleti nazarında Merih Demiral’dan daha az değerli görülmesi de yine bizim birilerini bir günde göğe çıkarıp bir günde yerin dibine gömme alışkanlığımızın bir sonucudur. Yukarıda da değindiğimiz gibi Kaan Ayhan milli takım için en gerekli ve en önemli olanı yapmıştır. Taraftar olarak bize düşen teşekkür etmektir.

Ayrıca milli takım tercihini Almanya’dan yana kullanmayıp Türkiye’den yana kullanması da bizim için yeterlidir. Zeki, çevik ve ahlaklı bir sporcu ülküsünü ömrünün sonuna kadar sürdürecektir. Onun dışında bu ve bunun gibi gereksiz teferruatlar kafa bulandırmak ve hedef göstermekten başka bir şey değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara