İkon Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İkon nedir? İkon ne demek? İkon kelimesinin anlamı nedir? Türkçede yer alan ve dilimize yerleşmiş kelimelerden bazılarının tek bir tanımı vardır. Örneğin “elma” kelimesi tek bir karşılığı olan kelimedir. Fakat “ikon” kelimesi, birden fazla tanımı ve karşılığı olan bir kelimedir. Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ikon” kelimesinden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Klase Etmek Ne Demek?

İkon Nedir? Ne Demek?

Özellikle Ortodoks Hristiyanlarda Hazreti İsa, Meryem Ana veya önemli Hristiyan din adamlarının geleneksel bir şekilde tahta üzerine yapılmış ve kutsal olarak kabul edilen resim veya küçük heykellerine “ikon” adı verilir.

Bu mini putların yanı sıra kutsal olduğuna inanılan veya değerli olarak kabul edilen bazı nesneler de “ikon” olarak kabul edilir. İkon, gerçek dünyada olan bir şeyin mana alemine veya başka bir alana aktarılması sonucu değerli ve önemli kabul edilir.

İlginizi Çekebilir:  Teksif Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İkon, bir varlığın soyut bir anlam kazanmasıdır. Örneğin moda ikonu dediğimizde söz konusu kişi, modayla özdeşleşmiş ve artık moda denilince akla gelen ilk isimlerden biri olmuştur.

İkon Kelimesinin Kökeni

İkon kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür.

İkon Kelimesinin Kullanım Alanları

Kelimenin “ikona”, “ikonografi” ve “ikonografik” gibi çeşitli varyasyonları bulunmaktadır. İkon kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Müsemma

İkon Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı

“Müslümcüler, diğer arabesk müzik dinleyenlerden ayrı bir noktada durmuşlar ve kendi içlerine kapalı bir yapı oluşturmuşlardır Müslüm Gürses neredeyse bir ikon muamelesi görmüştür “Baba” tanımlaması onu aile büyüğü gibi kabul etmeleri sonucu olarak ortaya çıkmıştır.”
Caner Işık
Arabesk ve Müslüm Gürses, Caner Işık
Sayfa 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara