Neden Nefes Almak Zorundayız?

Neden nefes almak (soluk almak) zorundayız? Aslında çok basit bir soru ve basit de bir cevabı var: Yaşamak için. Peki bu konuya biraz yakından bakmaya ne dersiniz? Neden soluk alırız?

Hava, burnun içindeki çeşitli ufak bezlerin salgıladığı sıcak öz  sularla nemlenir. Bu nemlenmeyi sağlayan öz sular, gözyaşı kanalları ve gırtlaktaki bademciklerden gelir. Soluduğumuz zaman burnun içindeki mukoza ile kaplı olan kovuklara giren hava buralarda ısınır. 

Burnun içine giren hava burada steril bir durum alır. Toz taneciklerin taşıdığı milyonlarca mikro organizma burun yollarını örten mukoza zarına yapışık kalır. Mukoza salgıladığı sümüksü sıvının çok güçlü bir mikrop öldürücü etkisi vardır. 

Yukarıda anlattıklarımız, ağız yerine burundan solumamın çok daha yararlı olduğunu göstermektedir. Çünkü burun yoluyla solunan hava ciğerlerimize girmeden sıcak, hafif nemli ve steril duruma sokulmuş tozlardan arıtılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Enfeksiyon Çarpıntı Yapar Mı?

 Soluk almamızın sebebi, vücudumuza gereken oksijeni sağlamaktır. Ne kadar derin soluk alırsak ciğerlerimizdeki gaz alışverişi o kadar kolaylıkla gerçekleşir. 

Fazla kuru olan havayı da solumak doğru değildir. Sürekli yanan kalorifer, odaların havasını kurutur. Bunu önlemek için radyotörlerin üzerine su dolu kapla koymak gerek. Buharlaşan su, havanın fazla kurmasından doğacak zararı etkileri önler. Geceleri karbondioksit salgılarından, çok yapraklı bitkilerle dolu bir odada yatmakta zararlıdır.

İlginizi Çekebilir:  Gece Salatalık Yemek Kilo Aldırır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara