Mimari

İmar Durumunun Celbi Ne Demek?

İmar durumunun celbi genellikle tapunun belirttiği alanla ilgili hukuki bir durum olduğunda istenmektedir. Celp kelime olarak, ortaya çıkarılması ve açıklanması gibi manalara gelebilir. İmar durumunun celbi demek ise, tapuya konu olana arazi, konut veya işyerinin imarının olup olmadığının sorgulanmasıdır.

Bu belge alacaklı tarafın avukatı tarafından karşı tarafın malına tedbir konulması öncesi durumu anlamak adına da başvurulabilir. Bunun dışında bir karmaşık durum olduğunda olayı netleştirmek için kullanılır. Örneğin, belediye kayıtlarında ilgili alanda karışıklık olduğu durumda mahkeme kararı ile arşiv dosyalarına veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurulması gibi. İmar durumu celbi resmi dilekçeler ile istendiğinden dolayı genellikle ortalama dilekçe cevaplama süresi olan 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi evrak hakkında karşı tarafı bilgiye sahip olmasa bile, bu durumda olumsuz dönüş yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds