Spor

Futbolda 12 Numara Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Futbolda 12 numara nedir, nerede oynar, mevkisi nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca futbolda 12 numara ve mevkiinden söz edeceğiz.

Futbolda 12 Numara Nedir?

Genelde santrfor bölgesinde oynayan futbolcuların giydiği forma numarasıdır. 12 numara oyuncular tıpkı 9 ve 11 numara oyuncuları gibi forvet bölgesinde oynarlar. 9 ve 11 numaradan farkları ise daha durağan ve ceza sahası içi golcüleri olmalarıdır. Yani diğer bir deyişle pivot santrfor oyuncularıdır. Hava toplarında etkili, fiziği güçlü ve uzun boylu oyunculardır. Top sürme, çalım atma, oyun kurma gibi yetenekleri zayıf ancak kafa, şut, servis gibi yetenekleri bakımından üstün oyunculardır.

Rakip takım defansını yıpratan, güçlü fiziği ile topu saklayan, uygun takım arkadaşlarına servis edebilen, golü koklayabilen oyuncular olması beklenir. Mesela:

  • Didier Drogba
  • Frédéric Kanouté
  • Olivier Giroud

Bu örnekler tipik 12 numaralardır. Ancak Thiery Henry, Marcelo gibi örnekler klasik 12 numaranın dışında kalan oyunculardır. Mesela Marcelo forvet değil bektir. Henry ise 12 numaralardan beklenmeyecek derecede teknik bir oyuncudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi