İmtiyaz Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

İmtiyaz nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”imtiyaz” kelimesinden söz edeceğiz.

İmtiyaz Nedir? Ne Demek?

  • Ayrıcalık
  • Herhangi bir amaç için bir kurum veya kişiye devlet tarafından tanınan hak.

Ayrıcalık anlamına gelen imtiyaz kelimesi ayrıca hukuk terminolojisinde ”bir işletme veya fabrikanın işlemlerine devam etmek ya da faaliyetlerini sürdürmek için kişi ya da kurumlara devlet tarafından verilen özel izin” anlamına gelmektedir.

Örneğin Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında Batılı devletlere tanınan kapitülasyonlar, imtiyaza bir örnektir.

İmtiyaz Kelimesinin Kökeni

  • Arapça

Kelimenin kökeni Arapçadır. Yine aynı şekilde ‘seçilmiş’ anlamına gelen ‘mümtaz’ kelimesi de bu kökten gelmektedir. Bu kelimeler Arapçadan Türkçeye geçmiştir.

İmtiyaz Kelimesinin Kullanım Alanları

Kelime gündelik hayatta kullanılagelen bir kelimedir. Ayrıcalık anlamı ön plana çıkmıştır.

İmtiyaz Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bir çocuğa beden verebilirsin ama onun kalbine, ruhuna tesir edemezsin. Herkes kendi hayatını yaşar.,herkes kendini yaratır. Ama insanı, kendisine götüren köprü çok incedir,çok dar. Bir tek kendisinin geçmesine izin verir. Kan bağı bir imtiyaz değildir bu yolculukta. Aksine çoğu zaman aşılması zorlu bir engeldir,kırılması imkansız kalın halkalardan oluşmuş bir zincir. İnsanın elini kolunu öyle bir bağlar ki, hiçbir zaman kurtulamazsın.

Ahmet Ümit

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit Sayfa 350

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir