Tasvip Etmemek Ne Demek?

Tasvip etmemek nedir ve ne anlama geliyor? Tasvip etmemek kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”tasvip etmemek” tabirinden söz edeceğiz.

Tasvip Etmemek Nedir?

Onaylamamak, karşı çıkmak anlamlarına gelir. Herhangi bir olayı, durumu kabul etmemek veya bir düşünceye çeşitli nedenlerle karşı çıkmak anlamlarında kullanılır.

Tasvip Etmemek ‘Kökeni’

Tasvip etmemek tabiri, Arapça-Türkçe karışımı bir söz öbeğidir. Tasvip kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. ‘Etmemek’ yardımcı fiiliyle de cümle haline gelmiştir.

Tasvip Etmemek ‘Kullanım Alanları’

Tasvip etmemek tabiri, gündelik hayatta sıkça kullanılan tabirler arasında yer almaktadır. Bir olay ya da gelişmeyi onaylamamak, kabul etmemek anlamlarında kullanılan bu tabir, iyelik eklerinin çeşitliliğine bağlı olarak cümle içinde kullanılabilir.

Tasvip Etmemek ‘Cümle İçi Kullanımı’

Diyorsun ki, düşünce tarzım tasvip edilemez. Umursadığımı mı sanıyorsun? Başkaları için bir düşünce tarzı benimseyen ne zavallı bir ahmaktır!

En Çok Kendisine Yabancıdır İnsan, Marquis De Sade
Sayfa 24 – Aylak Adam Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: