İnfial Yaratmak Ne Demek?

İnfial yaratmak ne demek? İnfial yarattı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “infial yaratmak” kelimesinden, cümle içi kullanımından, kökeninden, anlamından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İnfial Yaratmak Ne Demek?

Toplumda büyük bir tepkiye neden olacak gelişme ve olaylar için kullanılan “infial” kelimesinin sahip olduğu anlamlar kısaca şöyledir;

• Kızgınlık
• Öfke uyandırma
• İçerleme
• Şiddetli tepki
• Etkilenme
• Tavır, tepki

Özellikle toplumda ses getirecek bir olay veya durum karşısında bireylerin söz konusu olay veya duruma karşı kızgınlık, gücenme ve içerleme gibi hissiyatlarını belirtmesi, açığa vurması anlamlarına gelir.

İnfial uyandırmak, infial yaratmak, infial uyandıran, infial yaratan gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanımı yaygın olan “infial” kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür.

Arapçadaki “fail” kelimesinden türeyen “infiali kelimesi, orijinal anlamı ise öznenin yapmış olduğu işten etkilenen veya etkilenmektir. Arapçada ”fail” kelimesinin anlamı da yine Türkçede olduğu gibi ”bir işi yapan” veya ”bir olayın müsebbibi” şeklindedir.

İnfial yaratmak tabiri daha çok haber sitesi veya haber kanallarında sıkça kullanılan bir tabirdir. Skandal bir olay karşısında “kamuoyunda infial yarattı” gibi birbirine yakın anlamlı tabirler kullanılır. Bunun dışında infial ve ”infial yaratmak” tabirlerinin gündelik hayatta kullanım alanları oldukça dardır. Bunda kelimenin orijinal anlamında kullanılmaması etkili olmuştur.

Sosyal medyada büyük yankı uyandırdı, sosyal medyada geniş yankı buldu gibi cümleler, “infial yaratmak” tabirinin eş anlamlılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: