Kelimeler

Çarıklı Erkan-ı Harp Nedir? Kime Denir?

Çarıklı erkan-ı harp nedir? Çarıklı erkan-ı harp kime denir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelime ve tabirlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “çarıklı erkan-ı harp” tabirinden, anlamından ve kime denildiğinden söz edeceğiz.

Çarıklı Erkan-ı Harp Nedir?

Erkan-ı Harp, Genelkurmay Başkanı anlamlarına gelen Arapça bir tamlamadır. “Savaş bakanı” anlamına gelir ve Osmanlı Devleti’nde askeriye alanında kullanılan bir tanımdır. Çarıklı erkan-ı harp tabirinde ise bir kinaye söz konusudur. Zira çarıklı erkan-ı harp olmaz. Bu erkan-ı harp kişisine ters bir durumdur.

Çarıklı Erkan-ı Harp Ne Anlama Geliyor?

Sonradan görme, görgüsüz veya içinde bulunduğu durumdan bağımsız olarak kendini başka bir konuma addeden, ukala kişi veya kimseler için kullanılan bir kelimedir.

Öte yandan çarıklı kelimesi ile kastedilen anlamlardan biri de köylü kurnazlığı, köylülüktür. Öte yandan ”şark kurnazlığı” gibi anlamlara da gelir.

Mesela çarıklı erkan-harp deyimine örnek olarak gösterilebilecek bir video aşağıdaki gibidir. Bu videoda ”çarıklı divan-ı harp” deyimine örnek olacak bir kişinin söylemleri yer almaktadır.

Bu videoda ”maaşın benim mazot parama yetmez” diyen kadın tam anlamıyla çarıklı divan-ı harp deyimine örnek teşkil edebilecek nitelikte bir kadındır. Zira söylemleri, deyimin yukarıda belirttiğimiz anlamları ile birebir örtüşmektedir.

Toplumumuzda ”çarıklı divan-ı harp” deyimine örnek olacak birçok insan tipi mevcut. ”Ayranı yok içmeye…” diye başlayan deyimde olduğu gibi bu deyimde de kendini bulunduğu konumdan başka bir (üst) konuma addetme meselesi yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds