İtidal Nedir? İtidal Çağrısı Ne Demek?

İtidal nedir? İtidal çağrısı ne demek? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “itidal çağrısından”, itidal kelimesinden, anlamından, cümle içi kullanımından, kökeninden ve kullanım alanlarından söz edeceğiz.

İtidal Ne Demek?

Ilımlılık, uyumluluk ve ölçülü olma anlamlarına gelen itidal kelimesi, soğukkanlılık anlamlarına da gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Muhaleset Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İtidal Çağrısı Nedir?

İtidal çağrısı, herhangi bir olay veya durum karşısında bir kişinin veya kurumun yapmış olduğu soğukkanlılık, ılımlılık ve ölçülü davranma çağrısına “itidal çağrısı” adı verilir.

Genelde siyasi bir terim olarak karşımıza çıkan “itidal çağrısı”, siyasiler tarafından belirli bir kitleye yönelik olan çağrılardır. Belirli bir tarafı akl-ı selim ve sağduyulu olmaya davet etmek, “itidal çağrısı” olarak da karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Enstalasyon Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Herhangi bir olay veya toplumu derinden etkileyecek bir gelişmenin, olayın veya gelişmenin daha geniş bir alana yayılmasını ve etki alanının genişlemesini engellemek adına “itidal çağrısı” yapılır.

İtidal çağrısı yapan kişi, toplumda otoriter veya sözü geçen birisi olduğunda bu çağrı yerini bulur ve olay ya da gelişme, daha fazla büyümeden kapanır.

İlginizi Çekebilir:  Alaturka ve Alafranga Nedir?

Örneğin kamuda yaşanan grevin patlak vermesi ve büyük bir “sivil itaatsizlik eylemi”ne dönüşmesi sonrasında “Ekonomi Bakanı” tarafından yapılan çağrı veya sağduyulu olma daveti, bir “itidal çağrısı” olarak kabul edilir.

İtidal, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür ve günümüzde bu kelimenin, “itidal çağrısı” tabirinin dışında kullanım alanları oldukça dardır.

Sivil İtaatsizlik Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara