iPhone Safari Yavaşlama Sorunu

iPhone telefonlar için en çok sorulan soruların başında Safari’de yaşanan hız problemi yer almakta. Safari yavaş açılıyor ne yapmalıyım? Safari hızı nasıl artırılır? Safari’de adres çubuğuna tıklamak neden uzun zaman alıyor? gibi sorular iPhone’ların Safarisi hakkında en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. 

Safari Nedir? 

Safari, iPhone marka telefonlarda kullanıcıların Web sitelerine ve arama motorlarına giriş yaptığı temel uygulamadır. Silinemez. Safari üzerinden Web sitelerine giriş yapabilir, arama motorlarını kullanabilirsiniz. Safari; Google, Yandex, Bing, Apple.com gibi Web siteleri/arama motorlarını otomatik olarak verir. Safari üzerinden yapılan aramalar Google alt yapısındadır. 

Yavaşlama Sorunu mu Yaşıyorsunuz? 

Cevabınız evetse cevaplamanız gereken birkaç soru daha var. Adres çubuğuna bir şey yazmak için belirli bir süre bekliyor musunuz? Bu soruya da cevabınız evetse başlayabiliriz. ?

Öncelikle şunu belirmekte fayda var. iPhone, eski model telefonlarını “planlı eskitme” politikası çerçevesinde bilerek yavaşlatıyor. Ürün-yaşam döngüsü adını verdiği bu politika esasen kullanıcıyı bir üst modeli satın almaya teşvik etmektir. Yapılan güncellemelerde eski model telefonlar bilerek yavaşlatılır ve kullanıcıdan bir üst modeli alması istenir. Bu bilgiyi verdikten sonra devam edelim. Yazımıza tavsiyelerle devam edeceğiz. 

Sekmeleri Kapatmayı Unutmayın 

Bir sekmede işiniz bitmişse o sekmeyi kapatmayı unutmayın. Örneğin Google’da “dolar kaç lira” şeklinde bir arama yaptınız ve başka bir aramada yeni bir sekme açtınız. Böylece yüzlerce sekme açık hale geldi. Bu, Safari’nin yavaşlamasına neden olacaktır. 

Safari Ayarlarını Sıfırlayın 

Çerez ve çeşitli verilerin kullanılması, Web sitesine kayıtlı olan şifreler vb detaylar da Safari’nin şişme yapmasına neden olur. Bunların tamamını silerek Safari’de daha kolay gezinmeniz mümkün. 

Planlı Eskitme ve iPhone 

Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su iPhone marka telefonların bilinçli olarak yavaşlatıldığını, bunun için tüm kullanıcılardan özür dilediğini belirterek bataryalarda indirime gidileceğini söylemişti. Bu zaten bilinen bir şeydi, “malumun ilamı” oldu. 

Yani telefon modeliniz eskiyse böyle bir sorunla karşılaşmanız mümkün. Telefonu değiştirmek en son çare. Telefonunuza “format” atarak onu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Böylece telefonunuz kronik sorunlarından “bir süreliğine” kurtulmuş olur. Ama yavaşlama sorunu sadece Safari’de değil, pencereler arası gezinirken de karşımıza çıkabiliyor. 

iPhone her ne kadar kusursuza yakın bir deneyim sunsa da marka devamlılığı ve müşteri sirkülasyonunu sağlamak ve kazancı her dönemde belirli rakamların üstüne çıkarmak için böyle bir hamleye gidebiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.